Anne ve kız çocuğunun ölümü ile ilgili soruşturma başlatılırken, kapsamlı çalışmalar yürütüldü.

Yapılan çalışmalar sonucunda anne ve kızın mantar zehirlenmesinden hayatlarını kaybettiği tespit edildi.

Adli tıp muayenesi ve araştırmaları genç anne ve bebeğinin zehirli mantar yedikten sonra öldüklerini gösteriyor.

Ystad polisinin ön soruşturma şefi Andreas Hermann, basına yaptığı açıklamada, bunun bir kaza olduğunu düşünüyoruz ama öok trajik bir olay ifadeleri kullandı.

Hangi mantar olduğu tam anlaşılmadı

İsveç Tıp Kurumu, adli tıp raporunda vücutlarında zehirli madde Amatoksin'in bulunduğunu yazıyor. Amatoksin, diğer şeylerin yanı sıra, beyaz sinek mantarı, sinsi sinek mantarı ve bazı kapari çiçeği ve dağ çamı türlerinde zehirli mantarlarda bulunur.

Zehir bağırsaklara, karaciğere ve böbreklere zarar verebilir ve hızlıca organ yetmezliğine neden olabilir. Ancak kadının ve kızının hangi mantarı yediği henüz bilinmiyor.

"Annenin ve kızın sağlık durumunun bozulmasının nedeninin mantar zehirlenmesi olabileceğine dair ilk belirtiler vardı. Ancak başlangıçta yapılan hızlı testlerde mantar izine rastlanmadı" diyen SKD'den Andreas Hermann, bundan sonra daha ayrıntılı testler yapıldığını ve geri döndüklerinde bunun mantar zehirlenmesi olduğunu görebildiklerini belirtti.

"Nereden toplandığı bilinmiyor"

Polis evde arama yaparak yiyeceklere el koydu. Ancak bulunan hiçbir şey mantar içermiyordu. Koşulların çoğu bir sır olarak kalıyor. Polis herhangi bir suçtan şüphelenmiyor ancak kadının zehirli bir mantarı örneğin bir mantarla karıştırdığı hipotezi üzerinde çalışıyor.

Herman, "ormandan pek de uzak olmayan bir bölgede yaşıyordu ve orada mantarları mutlaka bulabilirsiniz" diyerek bunun nereden seçildiğini bilmiyoruz ifadeleri kullandı.

Editör: Semihhan Aydemir