Hemşirelerin beklentileri karşılanmayınca çalışanlar bir haftalık grev kararı aldığını açıkladı ve hemşireler tekrar işbaşı yapana kadar acil servisin kapalı kalması söz konusuı.

Uzman hemşire ve Sağlık Konfederasyonu'nun seçilmiş temsilcisi Gustaf Ahlqvist, bu durumun çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini anlıyorum ama gerekli olduğunu söyledi.

Salı günü saat 11:30 civarında, acil servis bölümüne başvuran hastalar servisin kapalı olduğu pankartlarıyla karşılaştı.

Hemsireler1

Eşiyle birlikte acil servise giden Christoffer, yapılan eylemin saçma ve sahtekarlık olduğunu belirterek, 24 saat açık olması gereken acil servisin kapalı kalması sorumsuzluk değerlendirmesi yaptı.

Grevden haberi olduğunu ancak Östra'daki acil servisin kapalı olduğundan haberi olmadığını belirten çift, Sahlgrenska, Mölndal ya da Halland'ın güneyindeki acil servislere gitmek üzere hastaneden ayrıldı.

Acil servisten hizmet alamayan ve yaşanan duruma tepkili olan Christoffer Lundqvist "bunun sorumlusu politikacılardır" ifadeleri kullandı.

Toplu sözleşmesi biten hemşirelerin kadroya dahil edilmemesi üzerine gelişen süreçle ilgili belirsizlik devam ederken, bir haftalık grev kararının etkili olup olmayacağı da henüz bilinmiyor.

Editör: Semihhan Aydemir