Stockholm'ün merkezinde bulunan ve 700 kişinin çalıştığı şirkette el derisinin altına yerleştirilecek çipler, bilimkurgu fikirlerinden birinin daha gerçeğe görüştüğünü gösteriyor. 


Çipler sayesinde güvenliğin artırılması düşünülürken, kimlik bilgilerinin içerisinde yer alan çiplerin bulunduğu el,kilitli  kapılar açmak, şifreye gerek duymadan biligisayar sistemine girmek, hatta otobüste ve metroda bilet kartı yerine çipin bulunduğu eli makineye okutup geçme gibi bir çok teknolojik alanda kullanılması bekleniyor. 

3 ay önce özel istekle Umeå şehrinden Emilott Lantz, eline çip yerleştirilmesine izin vererek, İsveç'te ilk elinde çip taşıyan insan oldu. 
''Artık evin anahtarını kaybettim mi? Bir yerde mi unuttum? Telefonun güvenlik şifresini tekrar girmek'' gibi bir çok işlemden kurtulduğunu söyleyen  Emilott Lantz, pirinç tanesi büyüklüğündeki çipi büyük bir iğneyle deri altına doktorun kolayca yerleştirdiğini söyledi. 

 Çipin oynamadığını ve enfeksiyona yol açmadığını görmek için bir kaç hafta kontrol edildiğini belirten Lantz ,''Çipin, herhangi bir enerji kaynağına ihityacı yok, bunun yerine deri üzerinde bir tarama aracı çalıştırıldığında aktif hale gelen 1 milimetre uzunluğunda manyetik bobin kullanılmış. Çipin üzerindeki minyatür bir transistör de sürekli olarak verileri iletiyor'' şeklinde konuştu.

ATİLA ALTUNTAŞ/İSVEÇ GÜNDEMİ
Editör: İsveç Gündemi