Şimdiye kadarki en kötü kaza Västra Götaland oldu - ancak aşırı soğuk ve yağmur ülkede giderek artan buzlanma nedeniyle yollarda zor trafik koşullarına neden oluyor.

SMHI her yerde prensipte uyarılar yayınladı.

Polis, ülke genelinde artan buzlanmaya karşı bir kez daha uyarıda bulundu.

E45 karayolunda yoldan çıkan araç ağır bir kaza yaptı. Son derece kaygan yol nedeniyle kazanın meydana geldiği belirtildi. 

Polis, ayrıca Stefansberg’in Bergslagen bölgesi, Dalarna ve Örebro’da alışılmadık derecede fazla kaza meydana geldiğini söylüyor.

Gizli buzlanmanın araçların kayarak yoldan çıkmasına neden oluyor.

"Olağanüstü riskli buzlanmalar var"

Hem yolların hem de kaldırımların “olağanüstü buzlu ve kaygan” olduğunu söyledi. Borås'tada kazaların meydana geldiği belirtildi.

Son soğuklar, yollarda buzlanmaya neden oldu. Soğuk havaların devam ettiği, yağmur ve kuru soğuğun donmalara neden olduğu bu nedenle de kazalar meydana geldiği belirtiliyor.

Karayolunun buz tutması sonucunda sürüşün çok zor olduğu söyleniyor. İsveç Ulaştırma İdaresi basın habercisi Katarina Wolffram, hem yayalar hem de arabalar için zemin aynı derecede kötü dedi.

İsveç Ulaştırma İdaresi, en kötü olduğu ana yolları tuzlayarak, kaymayı önlemeye çalışıyor.

Çok hızlı bir şekilde yeniden buzlanmanın meydana geldiği belirtildi. Katarina Wolffram, yollar yağmur yağmaya başladığında anında kaygan ve riskli hale geldiğini belirtti.

SMHI, zaten Pazartesi akşamı yolların buz pateni gibi olacağı konusunda uyarılar yaptı. Neredeyse tüm ülke ani buzlanma nedeniyle 1. sınıf riske sahip.

Öğleden sonra ve akşam saatlerinde buzlanmalar ülkenin her tarafına doğuya yayılacak denildi.

Västra Götaland en riskli bölge olarak sınıflandırıldı. SMH'deki meteorolog Jon Jörpeland, Östergötland, Västmanland ve Södermanland'a riskli buzlanmanın başladığını söyledi.

İsveç Ulaştırma İdaresi'nin tahminleri şöyle:

Svealand ve doğu Götaland'da buzlanma öğleden sonra ve akşam erken saatlerde en kötü durumda olacak.

Akşam saatlerinde: İsveç Ulaştırma İdaresi sürücüler için çeşitli önerilerde bulundu:

• İyi kış lastikleri kullanın.
• Mesafeyi koruyun.
• Dikkatli sürün.

Nerede olduğunuzu gerçekten bilmenizde fayda var. Yollar kaygan ve mecbur kalmadıkça dışarı çıkmak zorunda değilsiniz, biraz beklemekte fayda var denildi.

Editör: İsveç Gündemi