Yapılan araştırmaya göre, güvensizlik ve mutsuzluk hissi kızlarda daha fazla görülürken, bu durum hem okulda hem de ev ortamında değişmiyor.

Her üç yılda bir yapılan İstatistikler, çocukların yaşam koşullarına ilişkin Araştırmalardan elde edilmektedir. Burada, on iki yaş ve üzeri çocuklar, günlük yaşamlarıyla ilgili çeşitli farklı alanlardaki soruları yanıtlayabiliyorlar.

12-15 yaşlarındaki kız ve erkek çocukların büyük çoğunluğu kendilerini oldukça veya çok iyi hissettiklerini ve sıklıkla veya çoğunlukla iyi bir ruh halinde olduklarını söylüyor.

Ancak soruyu tersine çevirdiğinizde kızlar ve erkekler arasındaki büyük farklar hemen göze çarpıyor.

"Kızların yüzde 37'si oldukça sık ya da çoğunlukla üzgün ya da mutsuz olduklarını söylüyor." diyen istatistik kurumu araştırmacısı Helena Rudander, erkekler arasında bu oranın yüzde 13 olduğunu söyledi.

Erkek ve kız çocukları arasında fiziksel sağlık konularında bile farklılıklar açıkla görünüyor.

- Kızların neredeyse yarısı haftada en az bir kez baş ağrısı çekiyor. Erkekler arasında ise her dört kişiden biri bu durumu yaşıyor. Kızlarda haftada en az bir kez mide ağrısı çektiği konusunda oransal fark çok daha yüksek. Kızların yüzde 44'ü ve erkeklerin yüzde 16'sı mide ağrısı yaşadığı verilere yansıdı.

Uyku problemi

Araştırmaya göre, kız çocukları erkeklere oranla daha fazla uykusuzluk yaşıyor. Uykusuzluk nedeniyle okulda kendilerini yorgun hissettikleri ve kahvaltı ile öğle yemeğini atladıkları görülüyor.

Helena Rudander, kız çocuklarında haftada en az bir kez bu sorunu yaşayanların oranı yüzde 64 iken, erkeklerde bu oran yüzde 31 ve bu da erkeklere göre, kızların iki kat daha fazla stresli olduğunu gösteriyor.

Problem tekrarı güvenlik konusunda da kendini gösteriyor.

Erkekler, okula gidip gelirken ya da sınıflarda kendini güvende hissediyor. Kız çocuklarında ise güvende hissetme duygusu çok daha düşüktür.

Saatlerce bilgisayar oyunu

12-15 yaş arası kız ve erkek çocuklar arasındaki bir diğer büyük fark da kültürel aktiviteler konusunda görülmektedir.

- Kızlar son altı ayda sinema, tiyatro, konser ve kütüphaneye gittiklerini erkeklere göre daha fazla belirtiyorlar. Ayrıca haftada en az bir gün kitap okuyan kızların oranı erkeklerden daha fazladır.

Erkekler ise daha çok bilgisayar oyunu oynuyor.

"Erkek çocukların yüzde 60'ından fazlası cumartesi veya pazar günleri günde en az üç saat bilgisayar oyunu oynuyor. Kızlarda ise bu oran yüzde 29'dur." diyen Helena Rudander, hafta içi günlerde bile farkın büyük olduğunu söylüyor.

Çocuk sağlığı 2023 (12-15 yaş)

I3

Çocukların güvenliği 2023 (12-15 yaş)

I2

2023'te (12-15 yaş) çocukların eğlence ve kültürel ziyaretleri

I1

Bildirilen göstergelerin hata marjları yüzde 0 ila 2 puan arasında değişmektedir.

Kaynak: Abgundemi.com