İsveç polis teşkilatının yeni bir çalışmasına göre, ortaya çıkan tablo endişeyle birlikte korkutucu görünüyor.

Ulusal polis şefi Petra Lundh bir basın toplantısında, rakamların dikkatli yorumlanması gerekse bile, yüksek taraftan ziyade düşük tarafta olduklarını söyledi.

 Özetle: 

  1. Polisin yeni bir raporuna göre İsveç'te 62.000'e kadar kişinin suç şebekeleriyle bağlantısı bulunuyor.
  2. Bunlardan yaklaşık 14.000'i çetelerde aktif, 5.400'ü ise 18 yaş altı.
  3. Rapor, şiddet içeren faaliyetler ve yetkililer ile siyasi partiler üzerindeki nüfuz gibi "sistemik suçlar" hakkındaki endişeleri dile getiriyor.

Durum tablosuna göre çetelerde 14 bin civarında kişinin aktif olduğu değerlendiriliyor.

Veri

Bunların 48.000'i de suç şebekeleriyle bağlantılı. İkinci grup, polisin tanımına göre, suç şüphesi bulunan veya suç raporlarında aktif çete suçlularıyla birlikte yer alan kişileri içermektedir.

Sucveri

Evlerine uyuşturucu depolamak için kiralayanlar veya çete suçlularına para aktaranlar da bu gruba dahil.

Basın toplantısında Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, "Görgü tanıklarını susturan, sosyal hizmet uzmanlarını tehdit eden, yetkililere ve siyasi partilere sızan, uyuşturucu ticareti yapan, yaşlıları ve sosyal yardım sistemlerimizi aldatan, büyük şiddet sermayesine sahip, sistemi tehdit eden bir suçtan bahsediyoruz" ifadeleri kullandı.

Bakan, ayrıca çete suçları konusunda İsveç'in Avrupa'nın geri kalanından olumsuz yönde farklılaştığına da dikkat çekti.

Bakan

5.400'ü 18 yaşın altında

Bir kişinin çete suçuna bağlı sayılabilmesi için en az iki aktif kişiyle bağlantı kurabilmesi gerekir. Bunun nedeni polisin kız arkadaşları ve diğer akrabaları ayıklamak istemesi.

"Ortalama olarak insanlar altı aktif kişiyle bağlantı kuruyor." diyen Ulusal polis şefi Petra Lundh, bunların çoğunluğunun başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere suç faaliyetlerine katıldığına karar verildiğini belirtti.

Aktif olanlar arasında 18 yaşın altındaki 1.700 kişi var. 18 yaşın altındaki diğer 3.700 kişi de suç şebekeleriyle bağlantıları bulunuyor.

Aktif çete suçlularının ortalama yaşı 28 olarak kayıtlara geçti.

Plsbkn

"Site yöneticilerine benzer"

Araştırmaya göre çetelerde aktif olanların yüzde 88'i İsveç vatandaşı ve bunların yüzde 8'i çifte vatandaşlığa sahip.

Aktif çete suçluları, suç faaliyetini "yöneten ve yönlendiren" stratejik aktörler de dahil olmak üzere farklı rollere bölünmüştür. Sistem yöneticileri tarafında 2.000 kişinin olduğu tahmin ediliyor.

Üst katmanda 5.300 kişinin icracı olduğu tahmin ediliyor.

Petra Lundh, "Onlar şantiye yöneticilerine benzetilebilir, suç görevleri yürütüyorlar, ancak esas olarak alt tabakadaki insanları işe alıyorlar" dedi.

Yaşı büyük suçlular genellikle gençleri yönetir. Çetelerde aktif olan kişilerin yaklaşık yüzde 95'i erkek ve yüzde beşi kadındır. Çetelere bağlı kişiler arasında kadınların oranı yüzde 19'dur.

Polis daha önce 30.000 kişinin çete şiddetiyle bağlantılı olabileceğini bildirmişti. Son haritalama "daha geniş bir perspektifle" yapıldı ve polise göre önceki tahminlerle karşılaştırılamaz.

 Polisin rol dağılımı 

Çete suçlarının haritalanması çalışması sırasında polis, ağlarda meydana gelen aşağıdaki rollere ilişkin bir sınıflandırma yapmıştır:

Stratejik: Suç faaliyetini kontrol eden, yönlendiren ve stratejik aktör olarak tanımlanabilecek kişilerden oluşur.

Sayılarının 2.000 olduğu tahmin ediliyor.

Daha üst seviyedeki icracılar: Daha yüksek seviyede icracı olan ve hem suç faaliyetinin bazı kısımlarını yürüten hem de bunun yapılmasını sağlayan site yöneticileriyle karşılaştırılabilecek kişiler.

Sayısının 5.300 olduğu tahmin ediliyor.

Alt katmanlardaki infazcılar: Üst katmanlar adına suç teşkil eden eylemlerin gerçekleştirilmesinden sorumludur.

Sayısının 5.500 olduğu tahmin ediliyor.

Kolaylaştırıcılar ve uzmanlar: Kara para aklayıcılar veya muhasebeciler gibi bir tür etkinleştirme faaliyeti yürüten kişilerden oluşur.

Sayısının 680 olduğu tahmin ediliyor.

Editör: Semihhan Aydemir