Yekbun Alp'in Expressen gazetesi için kaleme aldığı yazıda, Türkiye seçimleri için İsveç'te 31 mayıs'ta kurulacak sandıkta hile yapılacağını iddia ederek, ''hilenin şimdiden başladığı'' iftirasını atarak  bir yazı kaleme aldı.

Büyükelçi Ömer Kaya Türkmen'in  Expressen gazetesinde yayınlanan gerçek dışı ithamlara  cevap verdiği makalede şu ifadeler yer aldı:

Yekbun Alp’in Expressen gazetesinde yayınlanan ve İsveç’te gerçekleştirilecek olan Türk seçimlerinde izlenecek yol hakkında olan “Türkiye Seçimlerindeki Hile Kendisini İsveç’te Belirgin Şekilde Hissettiriyor” başlıklı makalesi, çarpıtılmış varsayımlar ve tamamen yanlış bilgiler içeriyor.

Yurt dışında yasayan Türkler ikinci kez oy kullanacaklar. Bu kişiler ilk defa, geçen yıl Cumhurbaşkanını seçtiğimizde oy kullandılar.

Birçok ülkede oy kullanma, oy sandıklarının bir ila 24 gün arasında açık olduğu, konsolosluk alt yapısının uygun olduğu konsolosluk binalarında yapılacak.

İsveç’te 36 bin seçmen olduğundan dolayı 30 seçim sandığı hizmete hazır bulundurulacaktır. Büyükelçiliğimiz, 30 seçim sandığını bir gün veya iki seçim sandığını 15 gün, üç seçim sandığını on gün, dört seçim sandığını sekiz gün ve böyle devam eden alternatifler arasında seçim yapmak zorundaydı.

Stockholm’deki Büyükelçiliğimizin bulunduğu binada bir tane bile seçim sandığı yerleştirme imkânı olmamasından dolayı, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçiminde de yaptığımız gibi Kistamässan’ı kiralamak zorundaydık, zira bu yerin rahatlığından bütün seçmenlerimiz memnun kalmıştı. Bu aşamada doğal olarak giderleri göz önünde bulundurmak zorundayız.

Oy kullanma işleminin, seçmenlerin hayatını zorlaştırmak için sadece bir gün yapılacağı iddiası doğru değildir. Bir örnek vermek gerekirse, geçen yıl yapılan seçimi kazanan (Erdoğan), Türkiye’de olduğu gibi İsveç’te de yüzde 52 oranında oy aldı.

Son olarak, bizim her zaman, her türlü istek ve bilgi talebinin karşılanması konusunda ulaşılabilir olduğumuza açıklık getirmek isterim.
Editör: İsveç Gündemi