1930'lu yıllardaki kıtlık döneminde özellikle başarılı olan yasa daha sonra ülkenin diğer sınıflarına yayılmaya başladı. 

Sistem 2020 yılının ortalarında, arabaların azami hızının elektronik olarak sınırlandırılmasının mümkün hale gelmesiyle daha da gevşetildi ve modern bir aracı modifiye etmek çok daha kolay hale geldi.

Gençlerin araçları kullanabilmesi için aranan şartlar ise otomobillerinin arkasına bir uyarı işareti koyma, karavan çekmek için çeki demiri takma ve aracın hızını sınırlandırmadan ibaret.


İsveç'te bir asır önceki yasa nedeniyle gençler 15 yaşından itibaren araç kullanabiliyor AFP

Bu da şehirli gençlerin de kendi araçlarına sahip olmasıyla birlikte, 10,3 milyon nüfuslu ülkede kayıtlı A-traktör sayısının sadece iki buçuk yılda iki katına çıkarak 50 bine ulaşmasına neden oldu.  

15 yaşındaki Evelina Christiansen, okuldaki başarılarından dolayı ailesinin kendisine geçen sene 5 serisi bir BMW aldığını söylüyor. 

Araçların arka koltuklarının kaldırılmasının zorunlu olduğu uygulamada Evelina arabasını okula gitmek ve arkadaşları ile buluşmak için kullandığını belirtiyor.Güvenlik sorunu ve AB engeli

Son dönemde uygulamanın hızla popüler olması ve lüks arabalı gençlerin sayısının artmasıyla birlikte güvenlik ve kaza konusundaki endişeler de gündeme gelmeye başladı. 


İsveç'te bir asır önceki yasa nedeniyle gençler 15 yaşından itibaren araç kullanabiliyor AFP

Sigortacılar ve polis, son beş yılda A-traktörlerin karıştığı kazalardaki beş kattan fazla artıştan endişe duyduklarını ifade etti.

Yaralanma sayısı yılda 200'ü aştı ve sadece 2022'de dört ölüm gerçekleşti.

Öte yandan uygulamadan dolayı Stokholm ile Avrupa Komisyonu arasında da bir gerginlik söz konusu. Avrupa Birliği'nin yürütme organı mart başında sistemi eleştirerek basitleştirilmiş bir iznin zorunlu hale getirilmesi önerisinde bulundu.

Editör: İsveç Gündemi