UETD Göteborg Şubesi Başkanı Harun Uzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şubelerinin açılışının, AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı ve AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz'ün katılımıyla gerçekleştirilmesini, açılışın ardından da konuklara, "15 Temmuz ve Başkanlık Sistemi" konulu sunum yapılmasını planladıklarını anlattı.

Medyada bazı kişilerin, teşkilatı ve programı hedef gösterdiğini belirten Uzel, "Bunun üzerine, PKK yandaşı 150 kişilik grup, Kungelv ilçesindeki belediye binasını basarak dün geceden beri baskı yapıyor. Binanın bütün camlarına, 'IŞİD'i burada konuşturmayacağız' yazılı afişler yapıştırıldı." dedi.

Uzel, söz konusu kişilerin, açılışa katılmak isteyen vatandaşları engellenmek için bağlantı yollarını kesip, dün akşamdan bu yana lokal yakınında beklemeye geçtiklerini anlattı. İki gündür onlarca kez ölüm tehdidi aldıklarını ifade eden Uzel, "Bizler her şeye rağmen programımızı yoğun polis güvenliği altında gerçekleştirmeyi göze almıştık, ancak polisin uyarısı üzerine kalabalığın 2-3 bine çıkmasının beklendiğini öğrendik. Böyle bir kalabalık karşısında polis çok zorlanacağını ifade etti. Biz de lokalimizin açılışını iptal ettik." diye konuştu.

Bu kararı, İsveç polisi ve lokalin sahibi Kungal Belediyesi yetkilileriyle yapılan istişarelerin sonunda, vatandaşların can güvenliğini göz önünde bulundurarak aldıklarını aktaran Uzel, "PKK yandaşlarının 1 haftadır yoğun baskısına rağmen, lokali bize vermekten çekinmeyerek dik duran Kungelv Belediyesi ve Göteborg Polis Teşkilatına teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.
Ağralı'dan "Mengele" benzetmesine cevap

Açılışa katılmak için İsveç'te bulunan AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı da ülke basınında "Hitler'in doktoru Josef Mengele'ye benzetildiği" haberle ilgili olarak, "Deli saçması" değerlendirmesinde bulundu. Ağralı, şunları söyledi:

"Beni Türk olarak göstermişler. Öncelikle ben Kürdüm. Afrika'nın fakir ülkelerine gönüllü giderek çocuk, yaşlı ve kadınları tedavi ettiğim arşivlerde var, isteyen açar bakar. Benim Güneydoğu'da yardıma muhtaç vatandaşlarımız için hiçbir ayrım yapmadan yaptığım hizmetler ortada. Bize bu iftiraları atanlar, İsveçli dostlarımızla aramızı bozmaya çalışıyorlar, ama biz bunlara fırsat vermeyerek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bana böyle bir iftirayı atanların da gerçek yüzü ortaya çıktı. UETD'in bir lokalini açtırmamak için her türlü antidemokratik yola başvuruyorlar. İsveç de böylelikle bunların gerçek yüzünü görüyor."
Editör: İsveç Gündemi