14 yaşındaki oğluyla ormana ava çıkan Sundström, dişi bir ayının saldırısına uğramış ve yüzünden ağır yaralar almıştı.

Ayıyı katletmeyi ‘başaran’ Sundström hastaneye kaldırılırken, diğer avcılar da ayıyı kesip ailenin dondurucusunu aylarca doldurmaya ve kebap, taco ve gulaş yapmaya yetecek kadar et paketlemek için ormanda kalmıştı.

Uzun süre hastanede kalan ve yüzünden operasyon geçiren Sundström, kendince ‘nihai intikamını’ aldığını söylüyor: “Yüzümü ısıran bir ayının etiyle taco doldurmak benim gözümde gerçekten en büyük intikamdı.”

İsveç’in tahminen 3 bin civarında boz ayı nüfusu bulunuyor. Avrupa’daki en yoğun ayı popülasyonlarından biri.

Bu görkemli hayvanlar, İsveç’in yoğun ormanlarında ve dağlık bölgelerinde, özellikle de ülkenin orta ve kuzey kesimlerinde yaşar. Burada yiyecek ve uygun yaşam alanları bulmak için geniş bölgelerde dolaşırlar.

Her ne kadar insanlardan büyük ölçüde uzak dursalar da, İsveç’te özellikle yavrularının güvenliğinden korkan dişiler tarafından gerçekleştirilen birkaç ayı saldırısı vakası yaşandı.

İsveç gibi İskandinav ülkelerinde ayı avlamak, folklor ve kültürel uygulamalara köklü bir şekilde kök salmış popüler bir ‘gelenek.’ Ayı popülasyonunu ‘yönetmek’ de ‘ekosistemi korumanın önemli bir parçası’ olarak görülüyor.

Editör: Atila Altuntaş