İsveç'te uzun zamandır adım adım gelişen olayların yeni bir boyut kazandığından endişe ediliyor.

Organize suç çeteleriyle mücadele polisine göre: Olaylar intikam sarmalına dönüşüyor.

Sakin geçen bir dönemin ardından şiddet dalgası yeniden alevlenmişe benziyor.

İki gün içindeki üç patlama, Foxtrot ağının bölünmesinin ardından başlayan kanlı çatışmayla bağlantılı.

Bazı kaynaklara göre, yaşanan olayların şiddet sarmalında yeni bir boyut kazandığı ve 3.0 dalgasının başlangıcı olabileceğini belirtiyor.

Özetle:

  • Bir süre sakinleşen Stockholm'de artık yeni bir şiddet dalgasının başlamış olabileceğine dair işaretler var. Son günlerde üç patlama meydana geldi.
  • Saldırılar intikam amaçlı gibi görünse de çoğunlukla yanlış kişilere yapılıyor. Çatışmayla hiçbir ilgisi olmayan insanlar sıklıkla etkileniyor. Olaylardan birine karıştığı şüphesiyle bir genç tutuklandı.
  • Polisin çete uzmanı, olayları olası bir "intikam sarmalının" parçası olarak tanımlarken, polis devam eden gelişmeyi durdurmak için çalışmaya devam ediyor.

Pazartesi akşamı 20.29'da Fagersjö'de:

Orta yaşlı bir çift garip bir kapı sesi duyarlar. İki genç adamın kapılarının önüne bir şey koyduğunu görürler ve ardından bir patlama sesi duyulur.

Yatak odalarına kendilerini son anda attığını belirten evin sakinleri, o anda kapıda olabilirdik diyerek olayları anlamlandıramadıklarını ve can güvenliklerinden endişe duyduklarını söyledi.

Edinilen bilgiye göre saldırı, iç çatışma yaşayan Foxtrot ağının taraflarından biriyle bağlantısı olan bir genç adama yönelikti.

Ancak daha önce birçok kez olduğu gibi patlama yanlış yönlendirildi ve hedefle ya da suçla bağlantısı olmayan iki kişinin evi neredeyse tamamen yok oldu.

Olaya karıştığı şüphesiyle genç bir çocuk gözaltına alındı.

Sadece birkaç saat sonra 03.49'da bu kez Lidingö'de bir sonraki patlama meydana geldi.

Edinilen bilgiye göre polis burada da olayın Foxtrot ile bağlantısı olan bir kişiye yönelik olduğundan şüpheleniyor. Adam daha önce sonbahardaki şiddet dalgası sırasında Jordbro'da meydana gelen silahlı saldırı şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

"Gerçekten korkutucu hissettim"

Salı akşamı, Stockholm'ün  güneyindeki Farsta sahilinde bir apartmanın dördüncü ve en üst katında patlayan bombanın ardından on iki kişi hafif yaralanmalarla hastaneye kaldırılmak zorunda kaldı.

Görgü tanığı: Gerçekten korkutucu geldi. İlk başta silah sesi gibi geldi, sonra kontrol ettik ve yerde bina cephesinin parçalarını gördük. Yan kapıdaki bir aile, çocukların çok korktuğunu ve saat bir veya ikiye kadar uyuyamadıklarını söyledi.

Edinilen bilgiye göre patlayıcı, parçalanmış Foxtrot ağının bir tarafıyla bağlantıları olan ancak aslında birkaç kapı ötede yaşayan 25 yaşındaki bir adamı hedef alıyordu.

15 yaşın altındaki bir erkek çocuk, ağır vandalizm şüphesiyle yakalandı ve sosyal hizmetlerin gözetimine alındı.

Bazı kaynaklar, yaşanan olayları şiddetin 3.0 dalgasının başlangıcı olabileceğini söylüyor.

Bazı kaynaklar ise, dalganın yeni bir ivme kazanmış gibi görünmesinin nedenlerinden birinin, yakın zamanda parçalanmış Foxtrot ağıyla bağlantılı çok sayıda davanın açılmış olması ve bu nedenle olaya karışanların isimlerinin kamuya açıklanmış olması olabileceğini söylüyor.

Kriminal müfettiş ve çete uzmanı Gunnar Appelgren de son birkaç gündeki eylemleri önemli bir işaret olarak yorumluyor.

- Birinin sorgulama sırasında sessiz kalmasını veya başka bir mesaj göndermesini isteyebilirsiniz. Bir çatışma ortaya çıktığında, bir ihlal yeni ihlallere yol açma eğilimindedir. Bunun bir intikam sarmalının başlayacağını söylüyor.

Bölge polisi istihbarat şefi Jale Poljarevius, son birkaç günde yaşanan olayları durumun ne kadar kırılgan olduğunun kanıtı olarak değerlendirerek: "Ancak bunun yeni bir şiddet dalgasının başlangıcı mı olduğunu, yoksa bunu geri püskürtmeyi başarabileceğimizi söylemek için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum. Polis olarak bu gelişmeyi durdurmak için elimizden geleni yapacağız." ifadeleri kullandı.

'Türkiye'de başladı'

Daha önce bir bütün olan Foxtrot çetesi geçen Eylül ayında bölündü.

Türkiye'de gerçekleşen çok sayıda şiddet eyleminin ardından lider Rawa Majid ile eski arkadaşı ve sağ kolu İsmail Abdo birbirlerinden tamamen koptular ve bu da İsveç'te uzun bir dizi şiddet eylemine yol açtı yönünde görüşler bulunuyor.

İsmail Abdo'nun annesinin 7 Eylül'de Uppsala'daki evinde öldürülmesinin ardından sanki tüm engeller kalkmış gibiydi: Patlamaların ardından silahlı saldırılar geldi ve giderek daha küçük çocuklar silah taşımak ve bomba patlatmak için görevlendirildi.

Edinilen bilgilere göre eski Foxtrot ağı artık üç bölüme ayrıldı: Rawa Majid'in liderliğinde Foxtrot, İsmail Abdo'nun takımı ve çok daha küçük olan La Liga ağı.

Kaynaklar farklı görüşler üzerinde dururken, parçalanan çetelerin her biri bölümü diğer çetelerden farklı farklı destek alıyor. Başka bir kaynak ise, olaya çok sayıda aktörün dahil olduğunu söylüyor.

Editör: Semihhan Aydemir