Rusya Ukrayna’ya yönelik işgaline devam ederken İsveç’ten yeni bir destek paketi geldi.

İsveç haber ajansı TT’ye göre ülkenin Savunma Bakanı Pal Jonson 20 Şubat’ta Stockholm’ün bugüne kadarki en büyük yardım paketini açıklarken, İsveç’in Ukrayna’ya 7,1 milyar İsveç kronu (682 milyon dolar) değerinde askeri destek sağlayacağını söyledi.

Basın toplantısında bir açıklama yapan Jonson, “Ukrayna’ya desteğimizi sürdürmemizin nedeni insani bir konudur. Rusya, Ukrayna’ya karşı yasa dışı ve haksız bir savaş başlatmıştır” dedi.

Bu, 2022’de tam ölçekli Rus işgalinin başlamasından bu yana İsveç’in Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımın toplam değerini 30 milyar İsveç kronuna (2,88 milyar dolar) getiriyor.

UKRAYNA’YA 192 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE MÜHİMMAT

Jonson paketin 90 savaş botu, 20 grup botu ve su altı silahları, mayınlar ve torpidolar içereceğini söyledi.

SVT kamu yayıncısının bildirdiğine göre, Ukrayna ayrıca 2 milyar İsveç kronu (192 milyon dolar) değerinde topçu mühimmatı, RBS 70 taşınabilir hava savunma sistemleri, tanksavar füzeleri, Carl Gustaf bombaatarları, el bombaları ve tıbbi malzeme alacak.

Jonson, “Bu yardım paketi, İsveç-Danimarka’nın Ukrayna’ya ortak CV90 tedarikine 1 milyar (İsveç kronu) ekleyecek. Bu, İsveç ve Danimarka’nın bu hedefe yönelik ortak olarak 4 milyar (İsveç kronu, 385 milyon dolar) yatırım yapacağı anlamına geliyor” dedi.

Bakan, “paketin Ukrayna’nın en acil ihtiyaçlarından bazılarını karşıladığını ve Ukrayna Savunma Temas Grubu bünyesinde şekillenen askeri yetenek koalisyonlarıyla uyumlu olduğunu” belirtti.

“UKRAYNA AVRUPA’NIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DE SAVUNUYOR”

Jonson, “Ukrayna sadece kendi özgürlüğünü değil, tüm Avrupa’nın özgürlüğünü de savunuyor. İsveç, ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında yer alacak. Rusya’nın bu savaşı kazanmasına izin verilemez.” dedi.

Stockholm, NATO üyesi olmasa da Ukrayna yanlısı koalisyonda önemli bir rol oynuyor. İsveç’in Kiev’e yaptığı katkılar arasında Archer kundağı motorlu topçu sistemleri, CV90 piyade savaş araçları ve Leopard 2 tanklarının İsveç versiyonları yer alıyor.

İsveç, topçu mühimmatı, yedek parça, piyade teçhizatı ve iletişim teçhizatından oluşan 2,2 milyar İsveç kronu (211 milyon dolar) değerindeki önceki paketini Ekim 2023’te açıklamıştı.

Editör: Atila Altuntaş