Teknoloji geliştikçe risk artıyor! Gelişen teknoloji ile beraber artık birçok kişi kablosuz bilgisayar donanımları kullanmaya başladı. Bunların başında ise kablosuz klavyeler geliyor. Peki bu kablosuz klavyeler ne kadar güvenli? Hemen söyleyelim, düşündüğünüz kadar güvenli değil. Zira herhangi birisi yeni geliştirilen bir casus şarj cihazı ile klavyenizden yazdığınız her bir harfi kayıt altına alabilir.

Daha önce Myspace sitesi için "KeySweeper" isminde bir solucan virüs yazan Samy Kamkar isimli hacker, geçtiğimiz günlerde kablosuz klavyeler için, cep telefonu şarj cihazı görünümünde casus cihaz yaptı. Klasik şarj cihazlarından hiçbir farkı olmayan bu cihaz, ortamdaki kablosuz klavyelerin yazdığı her şeyi kayıt ediyor ve isteğe göre, ele geçirilen verileri hackerlara SMS ile bildiriyor.

Öte yandan şarj cihazını şarjdan çıkarıldığında ise hemen batarya moduna geçiyor ve görevini yerine getirmeye devam ediyor.

Diğer taraftan bu cihaz tabii ki tüm kablosuz klavyelere etki edemiyor. Mesela bazı klavye üreticilerinin kullandığı 128bitlik AES gibi güçlü şifreleme modelleri bu casus cihaz için biraz ağır kaçıyor. Son olarak Samy Kamkar'ın bu cihazı satmadığını da söyleyelim. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?
Editör: İsveç Gündemi