CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Taksim Meydanı'nda düzenlediği demokrasi mitinginde konuştu.
Kılıçdaroğlu, meydanda bulunanlara CHP'nin hazırlamış olduğu 10 maddelik 'Taksim manifestosu' adlı metni okudu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından satır başları şu şekilde:

Gün birleşme günüdür, gün dikta yönetimlerine karşı direnme günüdür, gün halkın sesini dinleme günüdür. Bugün Taksim'deyiz, birlikteyiz. Bizim için hepimizin tarih yazdığı bir gündür bugün. Biz Taksim'e niçin geldik? Ne yapacağız? Hedefimiz ne? Bütün bunlara yanıt vermek için bir Taksim manifestosu hazırladım. 10 maddelik Taksim bildirgesi.

10 MADDELİK 'TAKSİM MANİFESTOSU'

1) 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. Bombalar altında parlamento görevini yaptırmıştır. İç ve varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.

2) Bütün siyasal partiler darbe girişime karşı çıkmış, demokrasi konusunda tartışmasız ortak bir payda olmuştur.

3) Her türlü vesayete karşı çıkmak tüm demokratların, demokrasiden yana olanların bu ülkeye namus borcudur.

4) Demokratik parlamenter sistemine yapılan darbe girişimi halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam kazanmıştır.

5) Demokrasimizin teminati demokratik, laik ve sosyal ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

6) Bu darbe girişimi yasama yürütme yargı olan güçler ayrılığı ilkesinin denge ve denetim ile demokrasinin güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

7) Balyoz casusluk gibi davalarda mağdur edilenlerin itibar ve haklarının tüm partilerin gündeminde olmak zorundadır.

8) Bu darbe girişimi devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini ortaya koydu. Devletin yapılanmasında cemaatçilik, tarikatçılık değil, bilgi deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır.  Devleti yönetme yerine devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz.

9) İnancı kimliği yaşam tarzı ne olursa olsun bu ülkenin insanları meydanlarında, parklarında özgürce gezebilmelidir. 15 Temmuz darbe girişimi üçüncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Türkiye tam demokrasiye layıktır.

10) Devlet önyargıyla kinle yönetilmez. Darbe girişiminde bulunanlar hukuk çerçevesi içinde yargılanmalıdır.

Bunu oylarınıza sunuyorum.  Dünya tarihine geçecek olan bu tabloyu çekmelerini istiyorum. Elini kaldıran güzel vatandaşlarım, 24 Temmuz 2016'da Taksim meydanından demokrasi ve cumhuriyete bağlılığımızı el kaldırarak onayladık diyeceksiniz.

Hep birlikte tarih yazdık. Destek veren gönül veren bütün yurttaşlara şükranlarımı sunuyorum. 
Editör: İsveç Gündemi