ARKA PLAN VE İDDİALAR

İsveç polis koruması altında Kuran-ı Kerim'i yakan provokatör Salwan Momika'nın ölü bulunduğu iddiası sosyal medya gündem oldu ve internet haber platformları tarafından okurlarla paylaşıldı.

Kısa süre içinde yayılan iddia birçok hesap tarafından dolaşıma sokularak milyonlarca görüntülenme sayısına ulaştı.Momika'nın Norveç'te ölü bulunduğunu öne süren hesaplar, haberin detayına dair herhangi bir bilgi paylaşmadı, kaynak göstermedi. Yayınlanan içeriklerde Momika'nın hangi şehirde yahut ne şekilde öldüğüne dair herhangi bir detaya da yer verilmedi.

BULGULAR

İddianın birçok farklı dilde dolaşıma girmesinin ardından Irak merkezli teyit ekibi Tech 4 Peace konuyu inceledi.

Tech 4 Peace, X hesabından yaptığı paylaşımda iddianın gerçeği yansıtmadığını "Hiçbir uluslararası veya yerel Norveç veya İsveç medya kuruluşu Momika'nın öldürülmesiyle ilgili alakalı bir haber yayınlamadı." ifadelerini kullanarak aktardı.

Öte yandan provokatör Salwan Momika'nın bir yakını ve eski asistanı X hesabından yaptığı beğeni ile iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Salwan Najem adlı hesabından paylaşım yapan eski asistan haberin yalan olduğunu ve Momika'nın hayatta olduğunu ancak kamuoyunun karşısına çıkmayacağını aktardı.

Editör: Atila Altuntaş