Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, Almanya’nın Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada,  Macaristan’ın geçici ya da en kötü durumda kalıcı biçimde AB’den çıkarılması  gerektiğini kaydetti.

AB’nin temel değerlerinin Macaristan tarafından ağır bir şekilde  ihlalini kabul edemeyeceklerini belirten Asselborn, "Macaristan gibi her kim  savaş sığınmacılarına karşı duvar örerse ya da her kim basın ve adalet  özgürlüğünü ihlal ederse AB’den dışlanmalıdır." ifadelerini kullandı.

"SIĞINMACILARA HAYVAN GİBİ DAVRANILIYOR"

Asselborn, Macaristan’da sığınmacılara neredeyse "hayvan gibi  davranıldığına" dikkati çekti.

Avrupa’nın sığınmacı almasına karşı olan Macaristan, sığınmacıların  girişini fiilen engelleyen ilk ülke olmuştu. Macaristan Başbakanı Victor Orban,  sığınmacıları ülkesine sokmamak için çeşitli adımlar atmıştı. Sırbistan ve  Hırvatistan sınırına çit ve duvar ören Macaristan, ülkeye yasa dışı girişi ve  çitlere zarar vermeyi de cezalandıran yasalar getirmişti.
Çeşitli insani kuruluşları raporlarında, Macaristan’ın, ülkeden  izinsiz geçmeye çalışan sığınmacılara acımasızca davrandığını açıklıyor.

AB kurallarına göre bir ülkenin üyeliği diğer ülkelerin oy birliği ile  dondurulabiliyor.

AB, 2000 yılında Avusturya’da aşırı sağcı partinin hükümette yer  alması sonrasında bu ülkenin AB'deki oy hakkını geçici olarak dondurmuştu.

Öte yandan, Macaristan’da 2 Ekim’de yapılacak referandumda halka,  sığınmacıların AB’nin kota sistemine göre ülkeye alınıp alınmaması sorulacak.

MACARİSTAN'DAN YANIT GECİKMEDİ
Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter  Szijjarto, Lüksemburg’un "Macaristan AvrupaBirliği’nden atılmalı" çağrısına  tepki gösterdi. 

Szijjarto, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn'un,  Macaristan’ın Avrupa’nın temel değerlerinde aykırı davranmaktan ötürü AB’den  atılması talebiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Macar Haber Ajansına (MTI) konuşan Szijjarto, Macarların kimlerle  beraber yaşamak isteyeceğine kendilerinin karar vereceğini belirterek, "Macarlar  tarih boyunca Avrupa'yı korudu, şimdi de aynısını yapıyor. Macarlar 2 Ekim'de  yasa dışı göç, Brüksel'in zorunlu kotası ve Jean Asselborn tipi insanlar  hakkındaki fikirlerini beyan edecek. Bu hakkı ne Brüksel bürokratları, ne de  Lüksemburg Dışişleri Bakanı alamaz." dedi.

Editör: İsveç Gündemi