DN paylaştığı haberde, İsveç'in NATO'ya girişi yine ertelendi ve bu hafta gerçekleşmeyecek. Macar parlamentosu Pazartesi günü bu yönde oy kullanmasına rağmen belgeler henüz imzalanmadı. 

DN'nin Stockholm ve birçok NATO ülkesindeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Washington ve Brüksel'deki giriş ve törenler bu nedenle ertelendi.

DN'nin edindiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün Çarşamba günü Washington'a yapmayı planladığı ziyaret bu nedenle iptal edildi. Gezinin NATO'ya girişi tamamlaması gerekiyordu süreç tamamlanmayınca ziyaret ertelendi.

Macaristan parlamentosunun Pazartesi günü İsveç'in katılım protokolünü 188 evet ve 6 hayır oyla onaylamasının ardından pek çok kişi rahat bir nefes aldı.

Başbakan Ulf Kristersson X hakkında "Tarihi bir gün" diye yazdı.

İsveç tarafı hızlı bir giriş için ciddi şekilde hazırlanmıştı. Macaristan'ın sözcüsü veya cumhurbaşkanı kararı imzaladığı anda kararın ABD'ye teslim edileceği varsayıldı. Böylece NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in ittifaka katılmasını memnuniyetle karşılayacaktır.

Bundan sonra İsveç hükümeti, ekstra bir hükümet toplantısında İsveç'in NATO'ya katılımı konusunda karar vermeye hazırlandı. Daha sonra Washington'da Dışişleri Bakanı Tobias Billström, İsveç'in sözde katılım belgesini Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e teslim edecekti.

DN kaynaklarına göre Billström'ün planı, İsveç enstrümanını Amerikan dışişleri bakanı meslektaşı Blinken'e en geç Amerikan saatine göre Perşembe öğleden sonra teslim etmesiydi. O anda İsveç NATO üyesi olacak ve NATO Antlaşması'nın 5. maddesine göre savunma garantisi kapsamına girecekti.

Bundan sonra Billström'ün bulunduğu hükümet uçağı Brüksel'e dönecekti. Burada Cuma günü ortasında 32. NATO ülkesinin bayrağının ittifak karargahı önünde göndere çekileceği ciddi bir tören planlandı. Törene Jens Stoltenberg, Ulf Kristersson ve Savunma Bakanı Pål Jonson ve diğerleri katılacaktı.

Aynı zamanda Belçika'nın Mons kentindeki NATO Avrupa Komutanlığı, ABD'nin Norfolk, İtalya'nın Napoli ve Hollanda'nın Brunssum komutanlıklarında İsveç bayrağı göndere çekilecekti.

İsveç'in Washington'daki büyükelçiliği Pazartesi günü İsveç'in yaklaşmakta olan NATO üyeliğini kutlamak üzere davet edildi. Davete göre bu toplantı Amerikan saatiyle Çarşamba akşamı büyükelçilikte ve Dışişleri Bakanı Billström'ün huzurunda gerçekleşecekti.

Salı günü, İsveç'in ABD büyükelçisi Urban Ahlin davetlilere gönderdiği bir e-postada İsveç'in katılımının "bu hafta gerçekleşmeyeceğini" ve bu nedenle kutlamanın erteleneceğini duyurdu.

Planların suya düşmesinin nedeni ise Macaristan'ın oylamadan bir gün sonra parlamentonun kararını henüz imzalamamış olması. DN'nin kaynaklarına göre bunun gerçekleşmesi 5 Mart'a kadar sürebilir. Bunun nedeni, yeni başkan Tamás Sulyok'un ancak o zaman göreve başlayacağıdır.

DN'nin diplomatik kaynaklarına göre böyle bir gecikme, İsveç'in tam NATO üyesi olmasının bir veya daha fazla hafta alabileceği anlamına geliyor.

Editör: Semihhan Aydemir