Macaristan Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye'ye vize kolaylığı sağlanması ve AB'ye üyelik sürecinde yeni fasılların  açılmasının birliğin çıkarına olduğunu belirtti. 

Szijjarto, katıldığı Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için yardımların yapılması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin bölgede anahtar rol oynadığının altını çizen Szijjarto, şunları söyledi: ''Bu milyonlarca insan, yaşamlarını sürdürebilmek için gerekli desteği almazsa çok hızlı bir şekilde AB'ye gelme kararı alabilir. Türkiye'ye vize kolaylığının sağlanması konusunun hızlandırılması ve Türkiye'nin AB üyelik sürecinde yeni fasılların açılması AB'nin çıkarınadır."

AB'nin sığınmacılar konusunda Türkiye ile bir an önce anlaşması gerektiğini vurgulayan Peter Szijjarto, "Şu an sığınmacıların büyük bir kısmını kabul eden ülkelerin gözünde, Avrupa Birliği'nin güvenirliğini kaybetmesi durumunda gelen yüz binlerce sığınmacı sayısı milyonları bulabilir. Türkiye, Ürdün ve Lübnan ile bir an önce anlaşma sağlanmalı. Macaristan, Türkiye'ye vize kolaylığı sağlanmasını destekliyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Szijjarto, ülkesine bu yıl yaklaşık 360 bin sığınmacının giriş yaptığını da açıkladı.

Editör: İsveç Gündemi