Düzenlenen tertipte İktisat Komitesi, makine ve ekip tezgâhları bölümündeki kıymetli gelişmeleri ve CECIMO ülkelerindeki ekonomik görünümü tartıştı.
Ekonomi Komitesi Başkanı Marcus Burton, makine talebi için projeksiyonlar sunarken, Teknologiateollisuus’tan Penna Urrila global ekonomik görüntünün kapsamlı bir değerlendirmesini sundu. CECIMO’nun ekonomisti Tommaso Lolli ise bölümün geleceğini şekillendiren ekonomik ortamı ayrıntılı bir formda tahlil etti.

Organizasyon kapsamında iştirakçiler, Sandvik ve Fastems Nokia üzere dünyanın önde gelen şirketlerineziyaretler de gerçekleştirirken, verimli görüşmeleryapma ve network kurma fırsatı da yakaladı.

CECIMO Genel Şurasında ayrıyeten 2023 yılında Avrupa kadro tezgâhları bölümünün dirençli performansı da öne çıkarıldı.
Siyasi ve ekonomik belirsizliklere karşın bölümün adapte olma yeteneği ve büyüme ile dikkat çektiği vurgulanırken, Avrupa ekip tezgâhları üretiminin 2023 yılında %7 artarak 27.2 milyar avroya ulaştığı,ihracatın da 2023’ün dördüncü çeyreğinde %23 arttığı, ABD ve Çin’inde en büyük pazarlar olarak belirlendiği paylaşıldı.
Finlayson Sarayı’ndaki Gala Yemeği ile son bulan tertipte istişareler ve sunumlaryapılırken, bölümün geleceğini şekillendirmede kolektif gayretlerin ehemmiyeti vurgulandı.

CECIMO Bahar Buluşmalarının MİB ismine son derece verimli geçtiğini kaydeden MİB Genel Sekreteri Zülfikar Kılıç, “MİB olarak,Türk makine kesiminin gelişimine katkı sağlama ve memleketler arası arenadaki temsiliyeti noktasında çalışmalarımızı süratle sürdürüyoruz. Bu manada, imalat teknolojilerinin sürdürülebilir büyümesine ve ilerlemesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Öte yandan tertipte, Avrupa imalat teknolojileri bölümünde inovasyon, işbirliği ve sürdürülebilir büyüme taahhüdü yenilendi. Bu toplantılar boyunca elde edilen bilgiler ve kurulan bağlar, global arenada gelecek zorlukları aşma ve fırsatları kıymetlendirme yolunda sağlam bir temel oluşturuyor.

Kaynak: https://rayhaber.com/2024/06/makine-imalatcilari-finlandiyada-bulustu/