Malmö'de şüpheler üzerine 600 mektup kontrol edildi; bunlardan 500'ü uyuşturucu, doping müstahzarları ve yasa dışı ilaçlar içeriyordu. Sydsvenskan'ın haberine göre bu, bu yılın başında Malmö'nün posta terminallerinden birinde yapılan hedefli bir kontrolün sonucu ortaya çıktı.

Mektupların alıcılarının çoğu polise ihbar edildi. Edinilen bilgilere göre, ihbarı değerlendiren polis, şahıslar hakkında geçmişte bir bilgisi bulunmuyor.

Malmö polisi sözcüsü Nils Norling gazeteye, "Bu, uyuşturucu ve yasaklı maddelerin bu şekilde gönderilmesinin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor" ifadeleri kullandı.

Hedeflenen çaba, yılın başında posta gizliliğine ilişkin mevzuatın değiştirilmesinin ardından gerçekleştirilebildi. Değişiklik, şüpheli suç hapis cezası gerektirdiği sürece posta çalışanlarının şüpheli mektuplar konusunda ihbarda bulunabileceği anlamına geliyor.

Yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bu yana çok sayıda mektupta uyuşturucu madde tespit edildiği aktarıldı. Eskiden gönderim gizliliği nedeniyle İsveç'te hiç bir şekilde zarflara ve gönderilen eşyalara resmi merciler karışamıyordu.

Editör: Semihhan Aydemir