Kiruna 25.000 civarı nüfusuyla bir İsveç kentidir. Kent yıl boyunca çoğunlukla 0 derecenin altındadır. İsveç’in en yüksek dağı ” Kebnekaise ” burada bulunur. Şehir 30 Mayıs-15 Temmuz arası sürekli gün ışığı alır , 15 Aralık-5 Ocak arası hep karanlıktır.

Arktik bölgenin karanlık göğünü fosforlu sarılara, yeşillere boyayan Kuzey Işıkları’nı görmek, yaşanabilecek en mükemmel tecrübelerden biri. Bu tecrübeyi bir adım ileri götürmenin yolu ise Arktik Daire Treni’nden geçiyor. İsveç’in modern başkenti Stockholm’den kalkan tren , Avrupa’nın en uzun demiryolu rotalarından birini katederek (yaklaşık 2000 km) Kuzey Kutup Daire’nde ki Kiruna’ya varıyor. 17 saat süren yolculuk boyunca ülkenin bakir dağlık bölgelerinden geçiyor. Varılan noktada geceyarısı güneşi, Sami kültürü ve Husky kızakları bekliyor.

Çok yakındaki Jukkasjarvi ise , tüm dünyada Kuzey Işıkları’nın izlenebildiği en iyi noktalardan biri. Ay ışığının olmadığı karanlık , bulutsuz ve soğuk bir kış gecesine denk geldiyseniz , Kuzey Işıkları’nın şovuna hazır olun. Işıklar naz yapıyorsa , meşhur buz otelin barına girin ve buz gibi bir İskandinav gecesini yudumlayın.

  ICE HOTEL

Editör: İsveç Gündemi