Finlandiya, İsveç, Norveç ve hatta Rusya'nın topraklarının dahil olduğu aslında Avrupa'nın çatısı olarak bilinen Laponya (Lapland) kış tatili için en gözde rotalardan biri. Tatilcilere, uçsuz bucaksız, güneşin altında bir kristal tarlası gibi parlayan karla kaplı ormanlar, bembeyaz buz tutmuş göller, geceleri gökyüzünde dans eden rengarenk ışıklar, yıldızlar ve çok daha fazlasını vadediyor. Kuzey ışıklarını görmek, Husky safarisi yapmak, lokal köylerde yavaş hayatı deneyimlemek, Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla macera, buzkıran gemisiyle yolculuk, donmuş nehirde balık tutmak, buzlu suda yüzmek Lapland'de yaşayabileceğiniz büyülü, efsanevi, canlı, neşeli ve eğlenceli deneyimlerden sadece bazıları... Noel ve yılbaşının büyüsünü sadece birkaç haftaya değil, tüm bir yıla yayan Lapland; masalsı aktiviteleri ve doğa harikaları ile göz kamaştırırken, sizi yılın en renkli dönemini daha da renklendirmeye davet ediyor. Bugünlerde Lapland'a gitmek için en iyi zaman. Çünkü hem bembeyaz kar örtüsünü hem de Kuzey Işıkları'nı kaçırmamış olursunuz. Lapland'da sizi neler bekliyor, şimdi bunları biraz detaylandıralım. İşte Lapland'da tatilinizi renklendirecek aktiviteler...

AURORA BOREALIS TURU (KUZEY IŞIKLARI)
Lapland'e akın edilmesinin asıl sebebi bir mucize: Aurora Borealis, yani Kuzey Işıkları. Güneşin yüzeyinde oluşan dev patlamalar 3-4 gün sonra dünyaya yaklaşıyor ve manyetik partiküller dünyanın yoğun manyetik çekimine sahip kutup bölgelerinde toplanıyor. Ve Aurora Borealis ortaya çıkıyor. Lapland bölgesi bu deneyimi yaşamak için dünya üzerindeki en iyi yerlerden biri. Kuzey Işıkları Finlandiya Laponya'sında yılda 200'den fazla gece görülüyor. Masallardaki gibi bembeyaz karlarla kaplı kütük evinizde veya cam çatılı igloo odanızda bu doğa olayına tanıklık etmek kesinlikle unutulmaz olacak. Aurora Hunting turunda sıcağı koruyan özel termal kıyafetler giyerek atların çek tiği kızaklara binerek karla kaplı ormanlara giriyorsunuz. Atların nal sesleri ve doğa manzarası eşliğinde yapılan yolculuk bile muhteşem bir deneyim.

NOEL BABA KÖYÜ (SANTA CLAUS VILLAGE)
Finlandiya'daki Rovaniemi'ye birkaç kilometre uzaklıkta konumlanan Santa Claus Village, Noel Baba ile ilgili duyduğunuz tüm hikayelerin gerçeğe dönüşmüş hali. Bir eğlence parkı gibi olan Santa Claus Village'a geldiğinizde küçük müzeyi gezebilir, Noel Baba Ana Postanesi'nden posta gönderebilir, kar motorlarına binebilir, Husky'leri görebilir, Elf'lerin çiftliğini ziyaret edebilirsiniz.

İGLOO'DA KONAKLAMA
Lapland seyahatinizde 'mutlaka yapılacaklar listesi'nde olması gereken bir deneyim. Bir cam küreyi andıran igloo'lar gökyüzünü seyredebilmeniz için cam tavandan oluşuyor. Metrekare olarak geleneksel odalardan daha küçük olsa da konforunuzdan ödün vermiyorsunuz. Kuzey stilini yansıtan sade tasarımı ile hava karardığında gökyüzündeki yıldızlar ve Kuzey Işıkları ile baş başa kalıyorsunuz.

REN GEYIĞI SAFARISI
Çevre ve doğa dostu bir tatil etkinliği olan Ren Geyiği Safarisi, aslında yerel halk Sami'lerin seyahat etme yöntemi... Ren geyiği eğitim ve yetiştirme çiftliğinde başlayan turda ilk olarak profesyonel rehberler, ren geyiklerini sürmek için neler yapmanız gerektiğini anlatıyor. Sürüş eğitiminden sonra ren geyiklerinin çekeceği kızaklara oturarak Finlandiya'nın karlarla kaplı ormanları arasında muhteşem bir doğa gezisine çıkıyorsunuz. Turunuz bittikten sonra Sami rehberinizle beraber büyük bir çadırın içinde ısınıp, dinleniyorsunuz. Ortada yanan ateşte pancake yapıp, lezzetli berry çayı içebilirsiniz.

SIBIRYA KURDU SAFARISI (HUSKY TURU)
Kuzey Kutbu hayvanları olarak bilinen Husky cinsi köpeklerle geçireceğiniz saatler hayatınızın unutulmaz deneyimlerinden biri olacak. Lapland'in karlarla kaplı doğasında, Husky cinsi köpeklerin çektiği kızaklarla yapacağınız yolculuk, Husky çiftliğinde geçireceğiniz keyifli zamanlar bu kış masalının olmazsa olmazı. Sibirya kurdu eğitim ve yetiştirme çiftliğinde başlayan turda ilk olarak profesyonel rehberinizden kızakları nasıl kontrol edeceğinize dair bilgileri alıp, kızaklara binerek Finlandiya'nın karlarla kaplı ormanları arasında muhteşem bir doğa gezisine çıkacaksınız. Turun son noktasına geldiğiniz zaman sıcak çikolata içip şöminede keyif yaparken Lapland hakkında ilginç hikayeler dinleyip, Sibirya kurtları ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olacaksınız.

SAMPO BUZKIRAN GEZISI
Finlandiya'nın en çok sevilen aktivitelerinden biri de Kemi Kasabası'ndan hareket eden buzkıran gemisi ile Bothnia Körfezi'ne açılmak. Sampo Buzkıran Gemisi ile Avrupa'nın en geniş buzulunun bulunduğu sularda dolaşabilir; özel kıyafetler giyerek Bothnia Körfezi'nde buzlar arasında yüzebilirsiniz.

SAMI MUSEUM
Oralara kadar gitmişken bir müze gezmeden de dönülmez, öyle değil mi? Finlandiya'da Inari Bölgesi'nin kalbi olan Siida, aynı zamanda Sami kültürü için de bir merkez noktası. Sami Müzesi de hem Samilerin ulusal müzesi hem de Finlandiya kültürü için değerli bir kültür merkezi. Finli Samilerin kültürünü, yaşam tarzlarını anlatan koleksiyon ise merak uyandırıcı. Samilerin ulaşım araçlarından günlük yaşam ritüellerine, kıyafetlerinden inançlarına kadar birçok detayı bu müzede bulabilirsiniz. Ömür boyu unutamayacağınız deneyimler yaşatacak olan Lapland tatili size de cazip geldiyse bir önerim var. Jules Verne Travel, 1 Aralık 2021 - 31 Mart 2022 tarihleri arasında 3 gece, 4 günlük Lapland turları düzenliyor. Bu turlardan birine katılıp bütün aktiviteleri deneyimleyerek harika bir kış tatili geçirebilirsiniz.

Editör: İsveç Gündemi