NATO'nun 7-20 Haziran tarihleri arasında icra edeceği Baltık Denizi'ndeki çok uluslu deniz tatbikatı dün başladı. Tatbikat için 20 ülkeden 30 savaş gemisi, geçen hafta Litvanya'nın Klaipėda kentinde bir araya geldi. Diğer ülkelerin de katılımıyla birlikte tatbikattaki platform sayısı 50 savaş gemisini aştı. Bunun yanında 85 uçak ve 9 bin personelden oluşan dört amfibi görev grubunun da tatbikatta yer alacağı öğrenildi. Katılımcılar arasında ise şu ülkeler sayıldı: ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, Almanya, Yunanistan, İtalya, Belçika, Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, Finlandiya, İsveç.

10 Manset 2 Bit6

İSVEÇ'İN İLK TATBİKATI

Planlanan faaliyetler arasında denizaltı savunma harbi, topçu tatbikatları, amfibi operasyonlar, mayın temizleme ve tıbbi müdahaleler yer alıyor.

ABD 6. Filosu Komutanı Koramiral Thomas Ishee, Klaipėda'da tatbikat öncesi düzenlenen bir konferansta şunları söyledi: “BALTOPS her yıl kolektif savunma kabiliyetimizi ve İttifak’ın gücünü, çevikliğini ve uyumunu geliştirmede inandırıcı sonuçlar veriyor. Bu yıl yeni yetenekler uygulayacağız ve açık bir caydırıcılık mesajı vererek Atlantik'in her iki yakasındaki bir milyar insana barış ve güvenlik sağlarken, İsveç'in NATO’ya katılan 32. ülke olarak yerini kutlayacağız.”

İsveç, tatbikata 1990'lardan beri katılıyor olsa da, BALTOPS-2024 daha önce “tarafsız” olan bu ülkenin tam teşekküllü bir NATO üyesi olarak katıldığı ilk tatbikat olacak. Stockholm, Rusya'nın Ukrayna'daki özel askeri operasyonunun ardından Finlandiya ile birlikte İttifak’a katılmak için başvurmuştu.

RUSYA’NIN KABİLİYETLERİ ENDİŞELENDİRİYOR

Şu an Rus Deniz Kuvvetleri ve İsveç arasında Baltık’taki gözetleme teçhizatıyla donatılmış ticari gemilerden oluşan bir filo nedeniyle yaşanan kriz devam ediyor.

Koramiral Ishee, Rusya'nın kabiliyetlerinin “NATO'nun Baltık Denizi'nde endişe duyması gereken bir şey olduğunu” vurguladı. Ukrayna'daki savaştan bazı denizcilik dersleri alındığını belirten Amiral Ishee, “Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta Karadeniz'de neler olup bittiğinin çok farkındayız.” dedi.

NATO'nun Avrupa-Atlantik bölgesinin savunmasına yönelik yeni savaş planları da tatbikat sırasında uygulamaya konulacak.

NATO basın açıklamasına göre, bu yılki BALTOPS'ta bir başka ilk olarak da ABD Hint-Pasifik Komutanlığı tarafından görevlendirilen deniz unsurlarının bölgede konuşlandırılması olacak.

TÜRKİYE GEMİ VE JET GÖNDERMEDİ

Milli Savunma Bakanlığından bu yılki BALTOPS’a katılım konusunda bir açıklama yayınlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“BALTOPS-2024 Tatbikatı, 5-20 Haziran 2024 tarihleri arasında Deniz Taarruz ve Destek Kuvvetleri ev sahipliğinde Baltık Denizi’nde icra edilecektir. Deniz harekâtına yönelik eğitimlerin icra edileceği tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâh Subayı ile katılacaktır.”

Geçen yılki tatbikata Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 3 adet F-16 uçağı ile iki Karargâh Subayı gönderilmişti. Bu yıl ise jetlerin gönderildiğine dair herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Kaynak: Aydınlık