Stockholm'ün güneyindeki Handen'de Pazartesi gününe doğru gece saatlerinde bir patlama meydana geldi.

Patlamanın meydana gelmesiyle birlikte bina sakinlerinde korku ve panik yaşanırken, durum polise bildirildi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi.

Kurtarma servisinde görevli memur Patrick Johansson, bir kapıda ve birkaç apartman penceresinde hasar olduğunu söyledi.

Saldırının hedefinde olan evin, yakın zamanda Foxtrot anlaşmazlığıyla bağlantılı bir cinayet ve iki cinayete teşebbüs soruşturması sırasında tutuklanan genç olduğu belirtildi.

Patlama sonrasında ilk ihbar saat 03:05'te yapıldı.

Patlamadan kaynaklı olarak herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Sp

Delil aranıyor

Polis olay yerinde geniş güvenlik tedbirleri alırken, olay yerinde bomba imha ekipleri incelemelerde bulundu.

"Kapıları çalıp güvenlik kamerası görüntüleri olup olmadığını araştırıyoruz." diyen Bölge polisinden Anna Westberg, kimsenin yakalanmadığını söyledi.

Pazartesi sabahı polisin patlamanın hedefini belirleyip belirlemediği ve çete suçlarıyla ne gibi bağlantıların olduğu konusunda yorum yapmazken, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Sp1

Binada yaşayan bir kişi gözaltına alındı

Patlayıcının patladığı adreste, yaklaşık iki hafta önce savcılar tarafından tutuklanan ve daha sonra gözaltına alınması talep edilen bir genç yaşıyor.

Tutuklama emrine göre, sonbahardaki şiddet dalgası sırasında bir cinayete ve iki cinayete teşebbüse azmettirme suçundan şüpheleniliyor.

Aftonbladet daha önce Eylül ayının sonunda sırasıyla Åkersberga ve Jordbro'da meydana gelen ve Foxtrot ağı içindeki çatışmayla bağlantılı suçlar hakkında haber yapmıştı.

Åkersberga'da 60'lı yaşlarındaki bir adam, yangını söndürmek için balkona çıktığında vurulmuştu. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar asıl hedefin vurulan kişi olmadığı ortaya çıkmıştı.

Bir iki gün sonra, Stockholm'ün güneyindeki Jordbro'da iki adam barbekü yaparken vuruldu. Bunlardan biri olan 23 yaşındaki Kazak öldü. Basında bu kişilerin asıl hedef olmadığı ve olayın gelişme sırasında vuruldukları konuşulmuştu.

Sp2

Dört günde üçüncü patlama

Pazartesi gecesi Handen'de meydana gelen patlama, Stockholm'de dört gün içinde yaşanan üçüncü patlama oldu.

Geçtiğimiz Cuma gecesi Sundbyberg'de çok güçlü bir patlama yaşandı. Adreste suç şebekesiyle bağlantısı olan bir kişi olduğu belirtiliyor.

Sadece bir gün sonra, Vällingby'deki bir sanayi bölgesindeki kuaför salonu hedef oldu bu sefer.

Anna Westberg, "Patlamalar arasında bağlantı olduğunu düşünüyoruz ancak bu doğrulanamıyoruz" ifadeleri kullandı.

Editör: Semihhan Aydemir