Kamboçya'nın başkenti Phnom Penh'de, sokakta yaşayan ve çöplükten karnını doyuran çocukların kurtarılması için uzun yıllar farklı kampanyalarla gündeme gelen Phymean Noun, ödülünü İsveç Kraliçesi Silvia'nın elinden aldı.

''Nobel Çocuk Ödülü'' diye adlandırılan ödülü almaktan mutluluk duyduğunu belirten Noun, kendini ödüle layık görenlere teşekkür etti.

Öte yandan, ''Dünya Çocuk Onur Ödülü'nü de Hindistanlı Nobel Barış Ödülü sahibi Kailash Satyarthi ve ABD'li Piskapos Javier Stauring arasında paylaşıldı. Hindistanlı Nobel Barış Ödülü sahibi Kailash Satyarthi, uluslararası arenada çocuk işçiliğinin ve köleliğinin kaldırılması için verdiği mücadeleyle ödüle layık görülürken, Piskapos Javier Stauring ise 18 yaşı altında ömür boyu hapis cezası almış çocuklara yeniden bir şans verilmesi yönünde yaptığı çalışmaları nedeniyle ödülün sahibi oldu.

Stockholm'ün Gripsholms Sarayı'nda yapılan ödül töreninde, Kamboçyalı aktivist Phymean Noun'a 50 bin dolar, Hindistanlı Kailash Satyarthi ve ABD'li Piskapos Javier Stauring de 25 bin dolarlık para ödülü verildi.

Editör: İsveç Gündemi