Dünyanın ilk deniz tüneli, Norveç'teki Stadlandet isimli yarım adada 1,7 km uzunluğunda ve 26,5 metre genişliğinde inşa edilecek.

Norveç'teki Stadlandet yarımadasının başladığı noktada iki denizi birbirine bağlayacak tünel inşaatına 2018'de başlanacak. 'Stad Skip Tüneli' adı verilen geçitten büyük tonajlı gemiler de geçebilecek.

Tünelin uzunluğu 1,7 km ve genişliği 26,5 metre olacak. Tüneldeki deniz derinliği ise 12 metre, tünelin yüksekliği 37 metre olacak.

1870'DEN BERİ PROJE HAZIRLANDI

Bu bölgede bir deniz tüneli yapılması için 1870'den beri çeşitli projeler tasarlanmış. Bölgedeki denizin sığ olması, akıntılar ve yüksek dalgaların birleşmesi sonucu buradaki deniz yolculuğu ve nakliyesi oldukça zor oluyor.

Bu yüzden yük gemileri, posta gemileri ve yolcu gemileri sürekli gecikmeli olarak hedeflerine ulaşabiliyorlar. Yeni Norveç'te inşa ediliyor tünel sayesinde yarımadayı dolaşmadan doğudan batıya deniz taşımacılığı ve yolculuk yapılabilecek.

On yıldan beri Norveç hükümeti taralından üzerinde çalışmalar yapılan deniz tünelinin ön projesinin uygulamaya konulması için karar alındı. 2018'de başlayacak inşaatın 4 yılda tamamlanması bekleniyor ve tünelin yapımı için 113 milyon Avro harcanacak.

Editör: İsveç Gündemi