Nisan ayının satış verileri, birleşik elektrikli araçların Norveç’te yüzde 91 paya ulaştığını buldu. Satış verilerine göre bunların yüzde 89,4’ünü tam elektrikli (BEV’ler) araçlar oluşturdu. Ayrıca yüzde 1,6’sını eklenti hibritlerden (PHEV’ler) oluşturdu. Bunlar, yıllık bazda yüzde 91,1, yüzde83,3 BEV ve yüzde  7,8 PHEV rakamlarıyla dikkat çekti.

Norveç elektrikli araç dönüşümünü tamamlamak üzere

1 Ocak’tan itibaren yapılan politika değişiklikleri kesinlikle PHEV satışlarını sınırlandırdı ve BEV satışlarını daha da artırdı. Talihsiz bir yan etki ise HEV’lerin artık PHEV’lerden neredeyse 3 kat daha fazla satılması oldu. PHEV’ler çoğu zaman (tasarlandığı gibi kullanıldığında) yalnızca elektrikle çalıştırılabilirken, HEV’lerin tüm enerjilerini yanmadan elde etmesi gerekiyor.

Ayrıca, 1 Ocak’taki değişiklikler öncesinde güçlü bir ilerleme kaydeden PHEV’ler için de kalıntı bir etki olması muhtemel. Bu durum, önümüzdeki birkaç ay içinde geçebilir ve PHEV’ler ile HEV’lerin daha dengeli olduğunu görebiliriz. Değilse, politika kadranlarında ince ayarlar yapılması gerekebilir.

Bununla birlikte BEV’ler, bugüne kadar otomobil pazarının yüzde 90’ını oluşturuyor ve diğer tüm güç aktarma organları kullanımdan kalkıyor. Benzinli araç satışları ise Norveç’te çok zayıf kalmış durumda. 2024’te şu ana kadar pazarın payı yüzde 1’in altında kaldı. Yalnızca dizelin payı YTD pazarının yüzde 2,5’i civarında.

Ocak ayında piyasaya sürülen yeni Volvo EX30, harika bir tırmanış gerçekleştirdi ve Nisan ayında 1.095 adet satışla zirveye ulaştı. Volkswagen ID.4 963 adetle ikinci, ID.3 ise 733 adetle üçüncü sırada yer aldı. Yeni Volvo kompakt SUV için şaşırtıcı derecede hızlı bir yükseliş görülüyor. Temel 49 kWh pil çeşidi için 321.900 NOK’dan (27.500 Euro) fiyatlandırılırken, daha büyük pil seçeneği (64 kWh kullanılabilir) 366.900 NOK’dan (31.300 Euro) fiyatlandırılıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca yeni otomobil satışlarındaki yavaşlama nedeniyle Norveç’in filolarının eklentilere geçişinin yavaşladığını görebiliyoruz. Ekonomik durum düzelene kadar bu durum değişmeyecek. Norveç’in otomobil endüstrisi derneği OFV , otomobil pazarındaki genel yavaşlamada ulusal ekonomik faktörlerin rol oynadığına dikkat çekiyor.

Editör: Atila Altuntaş