Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanlığı yaptığı açıklamada, İsveç ile en büyük sınır kapısı olan Magnormoen'de ortak bir polis karakolu kurulmasının, her iki ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendirmeye yönelik önemli bir önlem olduğunu göz önünde bulundurarak, ulusal sınırları aşan organize suçun büyük bir tehdit olduğunu söyledi. 

Norveç Adalet ve Acil Durum Hizmetleri Bakanı Emilie Enger Mehl, ülkenin suç çetelerini durdurmak için çeşitli önlemler aldığını söyledi.

Ortak çalışma için yeni inşa edilecek bina tamamlandığında İsveç ve Norveç polisi birlikte görev almaya başlayacak.

Adalet ve Acil Durum Hazırlık Bakanı'nın açıklamasına göre: İstasyonun yarısı Norveç'te, yarısı da İsveç tarafında olacak. Büyük, açık ofis ve ortak alan, sınır çizgisi ortada olacak şekilde her iki ülkede de yer alacak. Bu, Norveç ve İsveç polisinin sınır ötesi suçlarla mücadelede daha akıllı ve daha yakın çalışabileceği anlamına geliyor.

Norveç hükümeti 2022 yılında sınırın Norveç tarafında olan Magnormoen'de geçici bir görev istasyonu kurarken, bu yılın baharında her iki ülkenin hükümeti de Mangormoen'deki sınır kontrolünü güçlendirmek için yeni bir merkez kurdu.

Düzensiz göçü durdurma çabalarının bir parçası olarak birçok Avrupa ülkesi sınır kontrollerini sıkılaştırma kararı alırken, İtalya ve Slovenya bu kararı uygulayan son ülkeler oldu.

İtalyan hükümeti, Schengen Sınır Kanunu'nun 28. Maddesi kapsamındaki acil prosedür kullanılarak 30 Ekim'e kadar sürdürülmesi planlanan sınır kontrollerinin 21 Ekim'den itibaren başlatılacağını duyurdu.

Benzer bir önlem Ljubljana'daki yetkililer tarafından da duyurulmuştu; buna göre Hırvatistan ve Macaristan sınırlarında kontroller yeniden uygulanacak.

Sloven hükümeti "Avrupa Birliği vatandaşlarının yanı sıra vatandaşlarımızın da kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması için acilen harekete geçilmesi gerekiyor" uyarısında bulundu.

Bu tür önlemlerin yeniden uygulanmasının blok ülkeleri arasındaki güvensizliğin bir işareti olmadığını, doğu ve güney komşularındaki savaşlar ve istikrarsızlık sonrasında Avrupa'da değişen bir güvenlik bağlamı olduğunu vurgulayan Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, Slovenya ile sınır kontrollerinin başlatıldığını da doğrulayarak, benzer kararlara sahip diğer Schengen Bölgesi ülkeleri oldular.

Editör: İsveç Gündemi