Yapılan açıklamaya göre, ülkede zayıflama amaçlı olarak çok fazla tüketilen Ozempic ilacında sıkıntılar yaşanmaya başladı.

Satışın askıya almasının amacı, mevcut paketlerin mavi reçeteli diyabet hastalarına ulaştırılmasını sağlamak olduğu açıklandı.

Tıbbi Ürünler Müdürlüğü'ndeki (DMP) kıdemli doktor Sigurd Hortemo, konuya ilişkin yaptığı açıklamada: İlaca ulaşmak isteyen hastaları doktora gitmeleri ve doktor tarafından yazılacak reçete ile alınması gerekiyor. Son zamanlarda ilacın aşırı kullanılmaya başlandığı ve bunun da ilaçta yetersizliğe neden olduğu ifade edildi.

Beyaz reçete, faturanın büyük bir kısmının devlet tarafından karşılandığı mavi reçetenin aksine, ilacın parasını kendinizin ödemesi gerektiği anlamına gelir.

Ozempic temel olarak diyabet 2 ilacı olduğu için sadece bu hastalığa sahip olanların ilacı devlet tarafından karşılanıyor.

"Bu tedbirlerle iki amacımız var. Bunlardan biri diyabetli hastaların ilaçları almasını sağlamaktır." diyen Hortemo, ikincisinin topluluğun harcamalarını kontrol altına almak olduğunu belirtti.

Norveç'te satışı bugün tamamen durduruldu. Apoteka'nın 15 Temmuz'a kadar (bu tarih dahil) yabancı paket satmasına hâlâ izin veriliyor.

Kullanım patladı

Ozempic ilacının kullanımında geçtiğimiz yıl patlama yaşandı.

İlaç her ne kadar diyabet 2 hastaları için yapılmış olsa da ciddi derecede kilolu olan kişiler de kilo vermek için kullanmaya başladı.

Eczacılar Birliği'nin verilerine göre bu yıl şu ana kadar 40 bin obeziteye karşı reçeteli paket satıldı. Yaygın yan etkiler iştahsızlık olarak bilinen ilaç bu yönüyle çok fazla tercih ediliyor.

Tüketim o kadar yüksek ki eczanelerde tükendi ve Norveç daha yüksek maliyetle dışından pahalı ilaç almak zorunda kaldı.

Tıbbi Ürünler Müdürlüğü'nün (DMP) yeni rakamlarına göre, bu yıl şu ana kadar topluluğa toplamda 1,2 milyar NOK'a mal oldu.

Bu neredeyse geçen yılın tamamının toplamı kadar.

Norveç'te satışı durdurulan ilacın tepkilere neden olabileceği de düşünülüyor.

Editör: Semihhan Aydemir