Meteoroloji servisi SMHI tarafından ölçülen değerlere göre, rüzgar kasırga şiddetine ulaştı. Bazı yerlerde çatıların uçmasına, ağaçların devrilmesine ve ciddi zarara sebep olan fırtına gün içinde İsveç'e doğru ilerleyecek.

Meteorolog Alexander Skeltved, saat 03.30'da yaptığı açıklamada, kasırganın esmeye başladığını ve yaklaşık beş saat etkili olacağını belirtti.

Rüzgarın şiddeti saatte 185 kilometreye ulaştığı kayıtlara geçerken, bu seviyenin kasırga olarak değerlendirildiği belirtildi.

Ingunn kasırgasından en çok etkilenen Trøndelag belediyesi bölge sakinleri oldu. Edinilen bilgilere göre, bir mülkün çatısının uçması nedeniyle 15 kişi tahliye edildi ve saat 05.30 itibarıyla yaklaşık 12.400 hane elektriksiz kaldı.

Fırtınanın etkili olması nedeniyle teknik personelin şebekelere giderek kesintileri gidermesi yönünde çalışma yapmasının mümkün olmadığı ve bu nedenle kesintinin daha uzun sürmesi bekleniyor. Rüzgarın şiddetini azaltmasıyla birlikte derhal kesintilere müdahaleleler edilerek, arızaların giderilmesi yönünde çalışmalar başlatılacak dendi.

Gün içerisinde Ingunn'un kuzeye ve İsveç'e doğru ilerlemesi bekleniyor.

SMHI, kuzeybatı Norrbotten, kuzey Laponya dağları, Västerbotten'deki dağ silsilesi ve en kuzeydeki Jämtland için turuncu uyarı yayınladı.

Editör: Semihhan Aydemir