Avrupa'nın ikinci büyük petrol ve gaz şirketi Equinor, 28 Şubat’ta Rusya'daki operasyonlarında yeni yatırımları durdurduğunu ve bu ülkedeki ortaklıklarını satmak için gerekli yasal süreci başlattığını açıklamıştı.

Equinor, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından bu ülkedeki operasyonlarını tamamen durduran ilk Batılı enerji şirketi oldu.

Equinor, kurduğu ortak girişimdeki hisselerini mayıs ayında Rus kamu şirketi Rosneft’e devretti.

Son olarak Fransız TotalEnergies şirketinin de hissedarları arasında yer alan ve Rusya’nın Zarubezhneft şirketi tarafından işletilen Kharyaga petrol sahasındaki yatırımdan da Norveç şirketinin çekildiği aktarıldı.

Şirketten yapılan açıklamada, Rusya’da tek başına veya ortak olarak artık hiç bir projede yer alınmadığı bildirildi.

Fransa’da Rusya’daki hisselerini hızlı bir şekilde elinden çıkartmadığı için sert eleştirilere hedef olan TotalEnergies, 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, Sibirya’daki petrol sahasındaki ortaklığını Novatek şirketine devrettiğini duyurdu.

Diğer Batılı önde gelen petrol şirketleri Shell ve BP, Rusya’dan ayrılmayı planladıklarını ancak bu ülkeden çekilme sürecinin hala tamamlanmadığını belirtiyor.

Rusya’da geçen ay yayımlanan başkanlık kararnamesiyle, “dost olmayan ülkelerin” yatırımcılarının bazı enerji projelerindeki hisselerini satmalarına yıl sonuna kadar yasak getirilmişti. Kararname ile bazı projeler için ayrıcalık getirilmişti.

Wall Street Journal, 30 Ağustos’ta yayınlanan haberinde ABD’nin Exxon petrol şirketinin, Moskova’nın grubunun Sakhalin-1 petrol ve gaz projesinden çıkışına izin vermemesi halinde hükümeti dava etme tehdidinde bulunduğunu aktarmıştı.

Kaynak: euronews

Editör: İsveç Gündemi