Polis Göçmen Bürosu Daire Başkanı Magne Lovo, alınan kararlardan memnun olduklarını açıklayarak, bunu göçmen bürosu ve polis teşkilatının ortak başarısı olarak niteledi.
Sınır dışı edilenlerden çoğunun sabıkalı olduğuna işaret eden Lovo, bu kişilerin artık ülkeye girme ihtimallerinin bulunmadığını ve kararların suç oranında önemli bir düşüş sağlayacağını söyledi.
En fazla sınır dışı kararı alan Büskerud bölgesi Polis Müdürü Karın Nass, sınır dışı edilenlerin çoğunun Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olduğunu kaydetti.
Büskerud bölgesinde sınır dışı edilenlerin sayısının 2014'te 1999'a oranla iki kat yükseldiğini belirten Nass, bölgede devriye sayılarını artırarak daha fazla suçluyu yakalamayı planladıklarını ve sınır dışı edilenlerin sayısının 2015'te daha fazla olacağını açıkladı.
Norveç, ekonomik sorunlar yaşayan Polanya, Litvanya, Estonya ve Bulgaristan gibi ülkelerin vatandaşları için umut kapısı olmuş ve 8 yıl önce göç başlamıştı. Aşırı sağcıların iktidar ortağı olmasıyla yabancılara karşı politikalar değişmiş Norveç, daha az göçmen ve mülteci kabul ederek sınır dışı kararlarında sert politikalara baş vurmaya başlamıştı. Norveç, İsveç'in Suriye'deki çatışma ortamından kaçan 20 bin mülteciye kapılarını açmasına rağmen sadece bin mülteci kabul edebileceğini açıklamıştı. Bu mültecilerden de sağlık sorunları olmayanlara öncelik verilmişti.

Editör: İsveç Gündemi