Norveç hükümetinin iş kanunu ile ilgili yapmak istediği değişikliğe karşı tepkisini ortaya koymak için ülke genelinde 1,5 milyon insanın iş bırakma eylemi yapması bekleniyor.

Norveç'in 1,5 milyon üyeye sahip ülkenin en büyük sendikaları grev kararı aldı.

Norveç'in en büyük sendikaları Ulusal Organizasyon (LO), Unio ve YS (Meslek Organizasyonu), hükümetin değişiklik tasarısına karşı grev için birlikte hareket etme kararı alarak yeni iş kanununa karşı çıkma kararı aldı.

Bugün yapılacak grev nedeniyle ülkede tren ve uçak treni seferleri 15.00 ile 16.00 saatleri arasında duracak. Ayrıca, saat 14.00 ile 16.00 arasında 21 havalimanında uçaklar kalkış yapamayacak ve uçaklara bagaj yerleştirme işlemleri durdurulacak.

Başkent Oslo ise bu grevden en çok etkilenecek şehir olacak. İş çıkış saati olan 15.00-15.30 arasında tüm metro, tramvay ve otobüs seferleri iptal edilecek. Ülkenin diğer iki büyük kenti Bergen ve Trondheimda'da da otobüs seferleri yapılmayacak.

Grevden okulların ve kreşlerin de etkilenmesi bekleniyor. Ancak bu yerlerde greve katılımın hangi düzeyde olacağı henüz bilinmiyor.
Sendikalar yarı zamanlı çalışmaya karşı

Hükümetin iş kanununda değişime gitmesini eleştiren Norveç'in en büyük sendikası LO'nun başkanı Gerd Kristiansen, değişikliklerin kadrolu işçileri olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Hükümet yeni tasarıda tam zamanlı çalışan işçileri düşünmeksizin hareket ediyor. Bunun yerine yarı zamanlı çalışan işçi alımının yolunu açıyor. Ancak bunu yaparken yeni istihdam alanları oluşturmuyor" dedi.

Kristiansen, bu nedenle hali hazırda tam zamanlı çalışan işçilerin iş kaybına uğrayacağını ve daha az maaşla hayatlarını sürdürmek zorunda kalacaklarını söyledi. Sendika başkanı, aynı zamanda bu tasarı ile işçilerin hafta sonunda da çalışmaları gerekeceğinden tasarının sosyal krize yol açabileceğini öne sürdü.

Tasarının arkasındaki isim olan Çalışma Bakanı Robert Eriksson ise amaçlarının daha fazla kişiyi iş hayatına kazandırmak olduğunu ifade etti. Eriksson, işsizlerin yarı zamanlı çalışmalarının tamamen iş hayatından uzak kalmalarından daha iyi olacağını ve bunun işsizlere ödenen devlet yardımını azaltacağından, işsizlerin devlete olan ekonomik yükünün hafifleyeceğini savundu.

Editör: İsveç Gündemi