İran tarihin en sıcak günlerini yaşıyor. Türkiye'de son bir haftadır hava sıcaklığını 40 derecenin üzerine çıkaran Basra sıcakları komşuyu kavurdu.Amerikan Washingtonpost'un haberine göre ülkenin güneydoğusundakiHuzistan Eyaleti'ndeki Bender Mahşehr şehrinde hava sıcaklığı cuma günü saat 16:30'da 70 santigrat dereceye çıkarken, dün dört derecelik artışla 74 dereceye fırladı.

İranın güneyindeki Jask kentinde ise sıcaklık 69 derece olarak ölüçüldü. 2006 nüfus sayımına göre 110 bin nüfuslu Bender Mahşehr şehrinde suyun sıcaklığı ise 30 derecenin üzerine çıktı. Basra Körfezi ya da tarihsel adıyla Pers Körfezi, Arabistan Yarımadası ile İran' ın güneybatısı arasında kalan Hint Okyanusu’na bağlı körfez. Zengin petrol ve doğal gaz yataklarıyla bilinen körfez aynı zamanda rekor sıcaklıklara sahne oluyor.

Bölgede ölçülen en yüksek sıcaklık, 2003 yılında 81 dereceyle Suudi Arabistan'ın Zahran kentinde kayıtlara geçmişti. Bağdat'ta 50 dereye çıkan hava sıcaklığının yanı sıra bölgede yetersiz su ve elektrik sorunu nedeniyle çok kişinin güneş çarpması yüzünden hayatını kaybettiği biliniyor, ancak sayıların resmi makamlarca açıklanmıyor.
Editör: İsveç Gündemi