Kanada'da yeni hükümet yemin ederek göreve başladı. Ülkede 19 Ekim'de yapılan federal seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan Liberal Parti, 9 yıl süren Harper dönemine son verdi.

Ottawa'da Genel Vali David Johnston tarafından kabul edilen Liberal Parti lideri Justin Trudeau, Kanada'nın 23. Başbakanı olarak Rideau Hall'da kabinesiyle yemin etti ve görevine başladı.

Yemin töreni nedeniyle Rideau Hall ilk kez halka açıldı. Böylece ilk kez bir hükümet ant içme törenine Kanada halkı da katılmış oldu. Rideau Hall ve çevresini dolduran binlerce Kanadalı için, içerideki tören dev ekranlarla dışarıya da yansıtıldı. Başbakan Trudeau'nun yemin etmesinin ardından adeta sevince boğulan kalabalık, saatlerce sevgi gösterisi yaptı.

-Kanada tarihinin ilk Müslüman Bakanı
Başbakan Trudeau, seçimlerde verdiği söz gereğince kabinesinde 15 erkek ve 15 de kadın bakana yer verdi. Trudeau hükümetinde Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Meryem Monsef, Kanada'nın ilk Müslüman Bakanı unvanını da aldı. Kanada'ya göçmen olarak gelen Afgan bir ailenin Afganistan doğumlu kızı Meryem Monsef, federal parlamentoya Toronto Milletvekili olarak girmişti.

Bu arada kabinede Başbakan'dan sonraki en önemli bakanlık olarak görülen Dışişleri Bakanlığına ise Liberal Parti'nin bir dönem başkanlığını yapan Stephen Dion getirildi.

Yemin töreninden sonra kalabalığa hitabeden Kanada Başbakanı Justin Trudeau, "Kanadalılar ülkenin her bir köşesinden olağanüstü Kanadalılar seçti ve ben bugün burada benimle olan birkaçının altını çizerek gösterebilme şansını yakaladım" dedi.

Başbakan Trudeau, aralık ayında başında Meclis'i açacaklarını ve ilk yasama döneminde önceliği orta gelirli ailelere uygulanan vergileri düşürmeye ve yüksek gelir sahiplerinin vergilerini artırmaya vereceklerini belirtti.

Başbakan Trudeau, Kanadalıların yararına olacak çözümler bulacaklarına ve hükümetin hiçbir zaman karanlıkta kalmayacağına işaret etti. Açıklık ve şeffaflıktan taviz vermeyeceklerini kaydeden Kanada Başbakanı, ''Birlikte Kanadalıların hükümete ve demokrasiye olan güvenlerini geri getireceğiz. Kamu harcamalarını en dikkatli şekilde yapacak ve bunu en yüksek etik standartlara bağlı bir şekilde halkın bilgisine sunacağız'' diye konuştu.
İlk yurtdışı ziyareti Türkiye'ye

Öte yandan Başbakan Justin Trudeau'nun, ilk yurtdışı ziyareti de Türkiye'ye gerçekleşecek. 15 Kasım'da Türkiye'de gerçekleşecek G20 Liderler Zirvesi'ne, Kanada'yı temsilen Başbakan Justin Trudeau katılacak. Justin Trudeau, daha önce Stephen Joseph Harper'ın katılacağı açıklanan zirvenin dışında, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı için Filipinler'e ve BM İklim Değişikliği Konferansı için de Paris'e gidecek.

Trudeau'nun, Türkiye'de bulunduğu süre içinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyor. Kanada Başbakanı'na, ülkenin yeni Dışişleri Bakanı Stephen Dion da eşlik edecek.

Harper dönemi resmen sona erdi
Öte yandan, 19 Ekim'de yapılan Kanada Federal Seçimlerinden ikinci parti olarak çıkan eski Başbakan ve Muhafazakar Parti lideri Stephen Joseph Harper, parti liderliğinden de ayrıldı. Seçimler sırasında, ''İkinci parti olarak çıkması halinde, partisinin başında olmayacağını'' açıklayan Harper, siyasete artık sadece Calgary Milletvekili olarak devam edeceğini duyurdu. Harper'ın yerine ise şu ana kadar partisinden 5 milletvekili aday oldu.
Editör: İsveç Gündemi