İlk kez bir başkan AIPAC’e meydan okuyor. İran'la varılan nükleer anlaşma nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama ile ülkenin Ortadoğu’daki en büyük müttefiki İsrail arasındaki kriz derinleşiyor. Başkan Obama, ülkenin en büyük İsrail yanlısı lobi kuruluşu olan American Israel Public Affairs Committee’nin (AIPAC) iki yöneticisini bu hafta Beyaz Saray’a çağırarak İran nükleer anlaşmasına yönelik tutumları konusunda oldukça sert mesajlar verdi. Başkan, AIPAC’i ''anlaşmaya karşı milyonlarca dolar harcamak ve gerçek dışı iddialar yaymakla'' suçladı. New York Times gazetesinin görüşmede bulunan kaynaklarından aldığı bilgiye göre Obama, AIPAC liderlerinin bu tutumuna sert şekilde karşılık vereceğini söyledi.

OBAMA'DAN SERT AÇIKLAMA

Obama görüşmenin ertesi günü Amerikan Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, anlaşmaya karşı çıkanları ''ABD’yi Irak savaşına sokan şahin söyleme milyonlarca dolar akıtan lobiciler'' olarak niteledi.

AIPAC’in İran nükleer anlaşmasına karşı çabalarına 20 milyon dolar harcadığı, anlaşma karşıtı ilan ve reklamlara da 25 milyon dolar bütçe ayrıldığı aktarılıyor. Yüzlerce AIPAC aktivisti, İran nükleer anlaşmasının oylamaya sunulacağı Kongre’de lobi yaparken, 700 AIPAC üyesi de ülkenin dört bir köşesindeki Kongre üyelerini ikna etmek için çalışmalarda bulunuyor. Cumhuriyetçilerin anlaşmaya karşı çıkması bekleniyor. AIPAC, ayrıca Obama’nın partisi olan Demokratları ikna etmeye çalışıyor.

Kongre’deki en önemli Demokrat liderlerden Chuck Schumer’in anlaşmaya karşı olduğunu açıklaması Obama’ya büyük darbe vururken, New York Senatörü’nün kararını 60 AIPAC gönüllüsü ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamasına dikkat çekiliyor.

HİTLER BENZETMESİ

Washinton’da Obama’yı Adolf Hitler ile 1938 yılında Münih Anlaşması’nı imzalayan İngiliz Başbakan Neville Chamberlain’e benzeten afişlerin dolaşması ise Başkan’ı çileden çıkarmış durumda. AIPAC ise ilanların arkasında kendisinin olduğunu reddediyor.

BUGÜNE KADAR BÖYLESİ OLMAMIŞTI

New York Times, daha önce Ronald Reagan ve George H.W. Bush’un AIPAC ile ufak sorunlar yaşadığını hatırlatırken, bugüne kadar hiçbir başkanın ülkenin silah lobisinden sonra en etkili lobi kuruluşu olan AIPAC’e böylesine meydan okumadığının altını çizdi. New York Times’a göre Demokrat Partili çevreler, Obama'nın sert sözleri ile ''biraz ileri gittiğini'' düşünüyor ve özellikle de 2016 seçimlerinin yaklaştığı bu dönemde ilişkilerde kalıcı bir hasar oluşmasından endişe ediyor.

AIPAC, silah lobisinden sonra ülkedeki en güçlü lobi kuruluşu olarak görülüyor. Eski başkan George H.W. Bush, İsrail'e verilecek konut kredisi garantileri konusunda anlaşmazlığa düştüğü AIPAC için, ''Ben sadece Capitol Hill’deki binlerce lobiciye karşı gelen küçük, yalnız bir adamım'' demişti.

Haber7
Editör: İsveç Gündemi