Olayın duyulmasının ardından Turan ailesi Kelkit ilçe merkezinin Atatürk Mahallesi'ndeki evlerinde taziyeleri kabul ederken, abisi Halil İbrahim Turan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşinin 10 yıl önce Finlandiya’ya gittiğini söyledi.

Jyvaskyla şehrinin Laukaa kasabasında Türk karı-koca tarafından işletilen pizza dükkanında garson olarak çalıştığı ve eşinden boşandığı öğrenilen Turan’ın soyadının boşandığı eşinden dolayı “Köneç” olarak medyada yer aldığı ifade edildi.

Kübray Turan’ın abisi Halil İbrahim Turan, “Kardeşim bundan 10 yıl önce Finlandiya’ya gitti. Orada işçi olarak çalıştı. Hunharca bir cinayete kurban gitti. Şu ana kadar yetkililerden bir açıklama alamadık. Tek ricamız ve isteğimiz bu konuda bir an evvel bilgilendirilmemiz” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Turan ailesinin cenazelerine ulaşmak ve Kelkit’e getirebilmek için bazı girişimlerde bulunduğu öğrenildi.

Türkiye'nin Helsinki Büyükelçiliği Helsinki'ye yaklaşık 280 kilometre mesafede bulunan Jyvaskyla şehrinin Laukaa kasabasındaki bir pizza restoranında üç vatandaşımızın hayatlarını kaybettiğini, hayatlarını kaybeden vatandaşların isimlerinin Aziz Şekersöz, Asiye Şekersöz ve Kübray Köneç (Turan) olduğunu açıklamış, yerel polisin de henüz olay hakkında resmi bir açıklama yapmadığı ve saldırıyla ilgili bir Türk vatandaşın gözaltında tutulduğunu açıklamıştı.  AZİZ ŞEKERSÖZAZİZE
 ŞEKERSÖZ


Editör: İsveç Gündemi