Dolandırıcılıkla mücadele eden polis koordinasyonu grup yöneticisi Björn Sidenhjärta, "Bu durumda sorumlu banka müdürünü kara para aklamaya yardım ve yataklıktan şüpheli olarak göstereceğiz" yorumunda bulundu.

Bu hafta hükümet yaşlı dolandırıcılığıyla ilgili olarak büyük bankaların başkanlarını çağırdı. Bankalar Birliği'nin mesajı, bankaların "işleri daha da keskinleştirebilecekleri" yönündeydi.

Björn Sidenhjärta: Bankalar, birçok kişinin maruz kaldığı dolandırıcıların ve kara para aklamanın kolaylaştırıcılarıdır. Kara Para Aklama Suçları Yasası 2014 yılında yürürlüğe girdi. On yıldır tüm bankaların bu sorunu gördüğünü ve buna karşı çıkmadığını söyledi.

Banka yöneticileri suç ortağı

Polis şu anda avukatların yardımıyla bankaların gelecekte müşterilerinin hesapları üzerinden işlenen kara para aklama suçlarına suç ortağı olarak kabul edilip edilemeyeceğini araştırıyor.

Yasal sorunlara yeşil ışık yakılması durumunda, bankanın ve sorumlu banka yöneticisinin gelecekte kara para aklamaya veya ticari kara para aklamaya yardım ve yataklık etmekle suçlanacağı düşünülüyor.

Sidenhjärta: "Her yıl onbinlerce insanın kendi eksikliklerinden etkilendiği gerçeğine son verecek sistemleri oluşturmak için on yılları vardı. Artık iş o kadar ileri gitti ki, artık ayağımızı yere koyup bu suçları kimin mümkün kıldığını kendimize sormaya başlamalıyız." ifadeleri kullandı.

"Bir yükümlülüğü var"

Dolandırıcılık genellikle hesaplardaki faaliyetlerin aniden keskin bir şekilde artması ve düşük gelirli ve var olmayan varlıklara sahip kişilerin aniden büyük meblağlar elde etmesi anlamına gelir.

Her gün bu tür sorunlarla mücadele etmeye çalışan kendilerinin olduğunu ve en tuhaf karşıladıkları durumun ise bankaların bu duruma müdahale etmemesi olarak gören Sidenhjärta, bankaların "müşteri bilgisine sahip olma ve müşterinin hesabında olup bitenleri izleme yükümlülükleri vardır" dedi.

Yanlış bir transferin erkenden tespit edilip polise bildirilmesi durumunda polis, bankadan hesap özeti talep etmektedir. Sidenhjärta'ya göre bankaların tepki süresi daha kısa olsaydı, dolandırıcılara yapılan birçok ödeme durdurulabilirdi.

- Küçük bankaların çoğu bize hesap özetleriyle yanıt vermekte çok başarılı, ancak büyük bankalardan çok kötü örneklerimiz var. Nordea'dan bir hesap özet almak iki hafta sürebilir ve herkes iki hafta içinde tüm paranın buhar olup uçtuğunu anlar.

Editör: Semihhan Aydemir