Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir fotoğraf sergisinde kimliği bilinmeyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Rusya Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, hastaneye kaldırılan elçi hayatını kaybetti. Düzenlenen operasyonda Karlov'a silahlı saldırıda bulunan kişinin, düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Karlov, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" adlı konulu fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı. Saldırgan, Karlov'u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı.

Bu sırada salonda bulunan davetliler panik içerisinde kaçışmaya başlayarak salondan çıkmaya çalıştı. Ağır yaralanan Karlov saldırının ardından Güven Hastanesi'ne kaldırıldı ancak yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin düzenlediği operayonla saldırganın da etkisiz hale getirildiği öğrenildi.

RUS DIŞİŞLERİ: KARLOV HAYATINI KAYBETTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova konuyla ilgili yaptığı açıklamada 'Bugün kimliği belirsiz bir kişi tarafından katıldığı etkinlikte Büyükelçi Andrey Karlov'a ateş açılmıştır' dedi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıya uğraması konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

Rus basınına açıklama yapan Peskov, "Başkan Putin'e bilgi verdik. Bilgileri kontrol ediyoruz." dedi. Peskov, "Putin, Dışişleri Bakanı ve istihbarat birimleri başkanlarından rapor almayı planlıyor." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un hayatını kaybettiğini duyurdu.  


"OPERASYON BAŞLADI, ÖLÜ VE YARALILAR OLDUĞU BELİRTİLİYOR"

Gazete Habertürk Ankara temsilcisi Bülent Aydemir, olay yerinden şu bilgileri verdi;

"Operasyon başladı, özel harekat timleri de geldi zırhlı kıyafetleriyle birlikte. Ama 5-6 dakika kadar çatışma sesleri duyduk. Öncesinde bir birliğin daha girdiğini biliyoruz. Saldırganın üst katlara çıktığı bilgisi var. Yaralılar, hayatını kaybedenler olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar 1 yaralı çıkartıldı, o da Rus Büyükelçisi. Diğer yaralılara ulaşılmış değil henüz. Saldırgan çatışmaya devam etti. Elindeki mühimmatın fazla olduğu öğrenildi. Güvenliği aşması soru işaretleri ancak burası sanat galerisi, resim salonu. Güvenlik noktasında çok fazla olağanüstü güvenlik alınmamış olabilir. Takım elbiseli olduğu söyleniyor. Uzun namlulu silahlı nasıl içeri soktu orası şüpheli"HABERTÜRK MUHABİRİ BAHAR BAKIR OLAY YERİNDE YAŞANANLARI ANLATTI

Habertürk Muhabiri Bahar Bakır'ın verdiği bilgiye göre; saldırıyı gerçekleştiren kişi güvenlik ekiplerine kendisini Rus Elçi'nin koruması olarak tanıttığı ifade edildi.

Olayın yaşandığı yerde bulunan Habertürk muhabiri Bahar Bakır, şu bilgileri verdi;

"Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün Çankaya Belediyesi'nin düzenlediği. Kendisi 15 dakika önce geldi ve program başladı. Kürsüde konuşmasına başladığı sırada siyah giyinmiş bir adam 'Masum insanları öldürdünüz, ya Allah bismillah' diye bağırarak, 'Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz' diyerek Halep'i kastediyordu sanırım. Cebinden çıkardığı silahla insanlara sıkmaya başladı. Silahları göremedim tam. Büyükelçinin önündeydim. Silah sesi duyunca yere yattım fakat o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Can havliyle çıkmaya çalıştım. Ama büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Herkesi tahliye ettiler. İçeride hala saldırganın olduğunu söylüyorlar. Yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik gruptuk. Bacak bölgelerinden yaralanan birkaç kadının olduğunu öğrendim. İçeride bir operayon olduğu izlenimi var binaya yaklaştırılmıyoruz" 

MELİH GÖKÇEK: TEK ÇARELERİ SUİKASTLER KALDI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, "Yapılan saldırı alçakça bir saldırı bunun arkasındaki fail daha önce Rus uçağını düşürenle aynı. Hem Rusya hem Türkiye inşallah bunun hesabını soracak ve Büyükelçinin kanı yerde kalmayacak inşallah. Saldırı mutlak manidar tıpkı. FETÖ'nün Güneydoğuda bazı askerlere Rus uçağını düşürttüğü gibi. Tek çareleri suikastler kaldı. Ancak bundan da netice alamaycaklar. En sonunda hepsi helak olcaklar inşallah. Sağlık durumu hakkında doktorlar ve Bakanımız bilgiyi verir."

İÇİŞLERİ BAKANI OLAY YERİNDE

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a silahlı saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine geldi.

Çankaya Belediyesinin Çağdaş Sergiler Merkezindeki sergide silahlı bir saldırgan, Rus büyükelçiyi silahla vurdu. Saldırganla polis arasında çatışma çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine geldi.

ABD'DEN KINAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı yapılan saldırı için kınama mesajı yayınladı.YAYIN YASAĞI GELDİ

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un saldırıya uğramasına ilişkin Başbakanlık tarafından geçici yayın kısıtlaması getirildiği duyuruldu.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamada, "Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun"un 7'nci maddesinde "Milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda" geçici yayın yasağı getirilebileceğinin öngörüldüğü belirtildi.

Saldırının da bu hüküm çerçevesinde olduğunun değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, olayla ilgili Başbakanlığın yazısıyla geçici yayın yasağı getirildiği kaydedildi.

Açıklamada, "Resmi Makamlarca yapılan açıklamalar dışında tüm medya hizmet sağlayıcıların haber, görüntü ve yorumlara yer vermemesini kapsamaktadır." ifadesine yer verildi.

BAŞKONSOLOSLUKTA ÖNLEM ALINDI

Ankara'da Rus Büyükelçisine düzenlenen silahlı saldırının ardından Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde alınan önlemler artırıldı. Başkonsolosluğa Özel Harekat polisleri sevk edildi.

Akşam saatlerinde Ankara'da Rusya Büyükelçisine yönelik düzenlenen silahlı saldırının ardından İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde alınan polis önlemleri arttırıldı.

Saldırı öncesi son günlerde yaşanan Halep protestoları nedeniyle bölgede sadece Çevik Kuvvet ekipleri bulunurken, saldırının ardından Başkonsolosluğa Özel Harekat polisleri sevk edildi. Bölgeye gelen Özel Harekat polisi burada önlemler aldı.

BAŞSAVCI HARUN KODALAK OLAY YERİNDE

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı saldırıya uğradığı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne geldi.

Başsavcı Kodalak, Karlov'a yönelik silahlı saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, delil toplama çalışmalarını koordine etmek üzere olay yerine geldi.

Çağdaş Sanatlar Merkezi'ne gelen Kodalak'a, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosundan Sorumlu Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen ile nöbetçi savcının da eşlik ettiği bildirildi.
Editör: İsveç Gündemi