İstanbul Adliyesi'nde teröristlerce rehin alınan ve operasyonun ardından ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda tören düzenlendi.

Tören şehit Savcı Kiraz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Savcı Kiraz'ın cenazesine protokol üyeleri ve yüzlerce meslektaşı katıldı. Kiraz'ın özgeçmişi okundu.

ŞEHİT SAVCIDAN GERİYE FOTOĞRAFLAR KALDI
Terör saldırısında hayatını kaybeden Savcı Mehmet Selim Kiraz'dan geriye, kutsal topraklarda umredeyken çektirdiği fotoğrafı kaldı.
"GÖREVİ BİZ YERİNE GETİRECEĞİZ"
İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu törende yaptığı konuşmada, şehit savcı için Allah'tan rahmet diledi. Salihoğlu, "Görevi başında şehit edilen savcımızın bayrağını biz taşıyacağız. Görevi biz yerine getireceğiz" dedi.

"TERÖRÜ DESTEKLEYENLER HESAP VERECEK"
Adalet Bakanı Kenan İpek, "Alçakla yapılan saldırıyı milletimize çevrilmiş bir silah olarak görüyoruz. Savcımız teröristlerce rehin alındı. Akşam saatlerinde ise duyulan silah sesleriyle polisimiz operasyonu başlattı. Elinde sadece kalemi olan, yüreğinde adalet duygusu olan savcımız yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ama kurtulamamıştır. Terörün ahlakı olmaz. Terör bir insanlık suçudur. Türkiye Cumhuriyeti bir kaç aşağılık çapulcuya pabuç bırakmaz. Terör için birlik olma zamanıdır. Terörün dini, dili ve görüşü olmaz. Terör her zaman masum insanlara yöneldiği için kalleşliktir, alçaklıktır. Hangi deliğe hangi ine çöreklenirseniz çöreklenin hesap vereceksiniz. Terörü destekleyenler adalet önünde hesap verecektir" diye konuştu.
ŞEHİT SAVCI İÇİN DUA
İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran, şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz için dua ettirdi. Duanın ardından adliyede "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sesleri yükseldi.
EYÜP'TE TOPRAĞA VERİLDİ

Şehit Savcı Kiraz'ın cenazesi buradaki törenin ardından Eyüp Sultan Camii'ne getirildi. Cenaze törenine Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Abdullah Gül ve Mustafa Destici gibi isimler katıldı.

Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenaze namazı kılındı. İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran dua etti. Cenaze,  Eyüp Sultan Mezarlığı'na defnedildi.
Editör: İsveç Gündemi