Bunlardan biri olan ve Stockholm'ün en ünlü caddesi Södermalm'da bulunan tarihi kilisede satışa çıkarıldı.
1876 yılında yapılan ve 575 metre kare olan St Paul Kilisesinin şimdiye kadar sadece 90 üyesi olduğu bildirildi. Kiliseye kimsenin gelip gitmediği ve cemaatsizlikten kapısına kilit vurulan tarihi kilise sonunda satışa çıkarıldı. Kilise bahçesi ve geniş ara parkıyla beraber toplam 35 milyon krona(3milyon avro) satışa çıkarıldı.


Diğer taraftan Hıristiyanların kutladığı Noel bayramından sonra  İsveç genelinde yüzlerce kilisenin kapısına kilit vurlduğu açıklandı.

İsveç Kiliseler Birliği sorumlusu Henrik Lindblad, havaların soğuması ile birlikte kiliselerdeki ayin yapılan büyük salonları ısıtmakta maddi sıkıntı çektiklerini belirtti. İsveçlilerin artık kiliselere gitmediğinden yakınan Lindblad, üyelerin bile kiliselere uğramadığını ifade etti. Henrik Lindblad, bundan dolayı Noel bayramından önce ülke genelinde yüzün üstünde kiliseyi kapatacaklarını belirtti.


İlkbaharın gelmesiyle Paskalya bayramının birinci gününde tekrar kiliseleri açacaklarını kaydeden Lindblad, 2014 yılında 940 bin kişinin kilise üyeliğini bıraktığını ifade etti.


Editör: İsveç Gündemi