Mısır, 2012 yılındaki Port Said olaylarından bu yana en büyük futbol faciasıyla karşı karşıya. İki Kahire takımı arasında oynanan maç öncesinde, stadyuma biletsiz girmek isteyen Zamalek taraftarlarıyla polis arasında çatışma çıktı. Savcılığın verdiği bilgiye göre olaylarda en az 40 kişi hayatını kaybetti. Yzlerce insanında yaralı olduğu belirtildi.
 
Mısır'da futbol taraftarlarıyla polis arasında çatışma

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "30 Haziran Hava Kuvvetleri Stadyumu'ndaki maçı izlemek için çok sayıda Zamalek taraftarı geldi ve kapıları zor kullanarak aşmak istediler. Güvenlik güçleri, tesislere yapılan bu saldırının önlenmesi için müdahalede bulundu" ifadeleri kullanıldı.
 
Acil olarak toplanan Mısır hükümeti, bir sonraki duyuruya kadar liglerin ertelendiğini duyurdu.
 
Görgü tanıklarının aktardığına göre çok sayıdaki kişi polisin attığı biber gazı sonrası oluşan izdihamda ezildi. Can kayıplarının çoğu bu sırada meydana geldi.
 
Zamalek Mısır liginde lider durumda, Enppi ise ikinci sırada bulunuyor. Her ikisi de Kahire kulübü. Maç, çıkan olaylara rağmen 30 dakika gecikmeli de olsa oynandı ve 1-1 sona erdi.
 
Mısır'ın Port Said kentinde 2012 yılında El Ehli ile El Mısri arasında oynanan futbol maçında çıkan olaylarda 74 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmış ve ardından Aralık 2013'e kadar liglere ara verilmişti.
 
Mısır'da bu sezon ligde seyirci sayılarında kısıtlama uygulanıyor.

Editör: İsveç Gündemi