Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen resepsiyonda Büyükelçi Kaya Türkmen ile  Askeri Ataşe Yarbay Hasan Erkan ve eşi konuklarını kapıda karşıladı.
Resepsiyona İsveç Genelkurmay Başkanı Sverker Göranson başta olmak üzere İsveç'in Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, İsveç'te yaşayan Türkiye kökenli sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetçiler, iş adamları, akademisyenler ve toplumun farklı kesimlerinden davetliler katıldı. 

İsveç Genelkurmay Başkanı'ndan Türkiye'ye terör desteği


Zafer Bayramı resepsiyonunda İsvecgundemi'nin sorularını cevaplayan İsveç Genelkurmay Başkanı Göranson, Türkiye'nin son günlerde DAEŞ terör örgütüne başlattığı hava saldırılarını olumlu karşıladığını ve desteklediklerini vurguladı. Göranson, Batılı ülkelerin DAEŞ'e karşı gerektiği gibi mücadele etmediğini ifade ederek, Rusya ve İran'ın da daha etkin bir mücadele için koaliyona katılması gerektiğine işaret etti. Türkiye'nin PKK'ya karşı yaptığı operasyonlar için ise İsveç Dışişleri Bakanlığını'nın, "Türkiye PKK'ya karşı meşru müdafaa hakkını kullanıyor" açklamasını hatırlatan İsveç Genelkurmay Başkanı, kendisinin bu konuda başka bir yorum yapmayacağını ifade etti. 

Resepsiyonun sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı okundu.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Editör: İsveç Gündemi