Edinilen bilgilere göre, yaklaşık 50 emekli bahar kutlamaları için Hornborgasjön'e gitti. Sabahın erken saatlerinde gösteri ve programları izleyerek eğlenen emekliler dönüş yolunda kabusu yaşadı.

SMHI'nin sarı uyarı yayınladığı bölgelerde sabah saatlerinden itibaren kar yağışı başladı. Etkili olan yağış nedeniyle otobüs yolda kaldı ve 50 emeklinin içinde olduğu araç hareket edemeyince altı saatlik bir esaret başladı.

Yolculardan 68 yaşındaki Ann-Katrin Lagnefeldt, durumla ilgili bilgi verirken, artık ne yiyeceğimiz ne de suyumuz var. "Ne yapacağımı bilmiyorum" dedi.

"Ne yapacağımı bilmiyorum"

Ne yapacakları, ne kadar süre mahsur kalacakları konusunda kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyleyen mağdur Lagnefeldt, "Hepimiz 65 yaşın üzerindeyiz. Bazılarımız biraz daha yaşlı. İnsanlar burada otobüste kendilerini çok kötü hissediyorlar. Bir kişinin astımı var. Bir emekli için saatlerce otobüste kalmak iyi değildir" dedi.

Yolcuların en son yemek saat 12 civarında yemek yediği öğrenildi.

Polis İsveç Ulaştırma İdaresi'ni suçladı. İsveç Ulaştırma İdaresi ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada 6 saatlik esaretten sonra emeklilere yardım edeceklerini duyurdu.

İsveç Ulaştırma İdaresi, Skaraborg'daki E20 ve 26 numaralı ulusal otoyoldaki kaos nedeniyle özel bir etkinlik başlatan polisten yardım istedi.

İsveç Ulaştırma İdaresi'nden Bengt Olsson, "Keşke İsveç Trafik Ajansı harekete geçecek araçlara sahip olsaydı." ifadeleri kullanarak durumun basit olmadığını söyledi.

Turuncu uyarının olmasını sorun olarak gösteren yetkili, bunun toplum üzerinde inanılmaz bir baskı anlamına geldiğini belirtti. 

Ne yazık ki İsveç Ulaştırma İdaresi, ağır araçların sıkışıp tıkanması durumunda fazla bir şey yapamıyor dedi.

Araçta 6 saatten fazladır mahsur bulunan yaşlılar biran önce evlerine ulaşabilmeyi umuyor.

Çalışmalar devam ediyor.

Editör: Semihhan Aydemir