Cimuk, İsveç'te ay sonunda gerçekleştirilecek yarışmada aynı başarıyı tekrarlamayı hedefliyor.
Müzik yeteneği keşfedilince 9 Aralık 2014'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Türk vatandaşlığına geçen Cimuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya'nın Mühlacker kentindeki yarışmada, rahat bir şekilde piyano çaldığını ve başarılı olduğunu söyledi.

Cimuk, 7 gün süren yarışmada diğer piyanistleri de dinleme imkanı bulduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"İyi çaldım, rahattım. Saint Petersburg'daki gibi değildi, baskı yoktu ve çok çalıştım. Bir Türk olarak, Türkiye'nin adıyla çok güzel bir duygu yaşadım. Bursa Büyükşehir Belediyesinin adıyla yarışmak gurur verici. Bu nedenle çok mutluyuz. Program kapsamında benim de bulunduğum grup performanslarını son gün gerçekleştirdi. Yarışmanın başladığı günden itibaren sabah 09.00'dan 22.00'ye kadar orada kalıyorduk. Oradaki herkes çalışıyordu. Diğer yarışmacıları dinledim ve bu benim için çok iyi oldu. Master class dersler aldım. Bu nedenle benim için avantaj oldu. Zaman kazandım ve çalıştım."

ABD'nin New Jersey kentinde geçen sene düzenlenen müzik organizasyonunda birincilik ödülü aldığını hatırlatan Cimuk, Rusya'nın Saint Petersburg kentinde 2014'ün aralık ayında yapılan yarışmada ise dereceye giremediğini dile getirdi.

Rusya'daki etkinlikte çok heyecanlandığını vurgulayan Cimuk, "Bu ay sonunda İsveç'in başkenti Stockholm'de de bir yarışmaya katılacağım. Bu yarışmada da birinci olmak istiyorum. Orası için çalışmalarıma başladım. İlla ki birinci olacağım demiyorum çünkü ne olacağını Allah bilir ama kendimi iyi hissediyorum. Çok çalıştığım zaman korkmuyorum, kendime güveniyorum, daha iyi olacağını hissediyorum" diye konuştu.

"Dönüşümüz muhteşem oldu"

Tambi Asaad Cimuk'un Bursa'da eğitim aldığı müzik firmasının sahibi Rüstem Avcı ise onun baskı altında olmadığı zaman daha başarılı performans ortaya koyabildiğini belirtti.

Avcı, Cimuk'un uluslararası yarışmalara katılmaya geçen yıl başladığı bilgisini vererek, şunları kaydetti:

"Saint Petersburg'da en iyisini yapabilirdik. Oraya bu sene tekrar katılacağız ve en iyisini kesinlikle yapacağız. Gidiş biçimimiz normal olacak, gece yarıları pasaportlarımızın çıkması için devlet daireleri açılmayacak, 48 saat uyumamıştık, bu sene zamanında uyuyacağız. Almanya'da ise her şey çok şıktı. Tambi, yapabileceğinin çok üstüne çıktı. Orada gerçekten coştu ve jürinin tamamından tam puan alarak birinci oldu. Petersburg'dan döndüğünden beri günde 8 saat çalışıyordu. 30 bin nüfuslu güzel bir yerde yapılmış organizasyon. Her şey gayet stresten uzaktı. Tambi de baskı olmadan kendini kanıtlama olanağı buldu. Uluslararası olmasının esprisi sadece iki jüri üyesi Alman, gerisi dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kişilerdi. Jüri her şeyi inceliyordu. Mesela çok iyi çalan bir kız vardı, sadece ufak bir yerde hata yaptı ve elendi. Hata kabul etmiyorlardı. Büyük vaatlerle gitmediğimize şükrediyorum ama dönüşümüz muhteşem oldu."
Editör: İsveç Gündemi