Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi'nde dün bombalı intihar saldırısında ölelerin sayısı 32'ye çıktı. Gaziantep'te otopsi işlemi tamamlanan 5'inin cenazeleri toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.
Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun (SGDF) dün Kobani'ye yardım amacıyla Suruç'ta düzenlediği basın açıklaması sırasında IŞİD tarafındang erçekleştirildiği belirtilen intihar saldırısında, aralarında eylemi gerçekleştiren canlı bombanın da bulunduğu 32 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin cenazeleri otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumu'da kaldırıldı.

Burada işlemleri tamamlanan Erdal Bozkurt'un cenazesi Ağrı Patnos'a, Okan Pirinç'in cenazesi Hatay'a, Alican Vural'ın cenazesi Samsun'a, Ferdane Ece Dinç'in cenazesi İstanbul'a, Alper Sapan'ın cenazesi ise Giresun'a gönderildi.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Yetkililer herhangi bir açıklama yapmazken, SGDF yetkilileri, ölenlerden 30'unun kimliklerini açıkladı. Bu isimler şunlar:

Uğur Özkan, Kasım Deprem, Hatice Ezgi Sadet, Cemil Yıldız, Çağdaş Aydın, Nazlı Akyürek, Ferdane Ece Dinç, Mücahit Erol, Murat Yurtgül, Emrullah Akhamur, İsmet Şeker, Okan Pirinç, Nartan Kılıç, Ferdane Kılıç, Serhat Devrim, Met Ali Barutçu, Erdal Bozkurt, Süleyman Aksu, Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Alper Sapan, Alican Vural, Osman Çiçek, Dilek Bozkurt, Büşra Mete, Yunus Emre Şen, Ayda Ezgi Şalcı, Mehmet Ali Varol. DHA


KORAY ÇAPOĞLU (TRABZON): Devrimci Trabzonsporlular Derneği üyesi Koray Çapoğlu’nun, patlama öncesinde basın açıklaması yapıldığı sırada elinde Trabzonspor bayrağı vardı. Of nüfusuna kayıtlı Çapoğlu da ölenler arasında. Gezi protestolarında, Kuzey Ormanları Savunması, Validebağ Savunması gibi çevre eylemlerine de elinde Trabzonspor bayrağıyla katılan Çapoğlu, ailenin tek çocuğuydu. Çapoğlu’nun İstanbul’da oturduğu evine ailesi Türk bayrağı astı.

CEBRAİL GÜNEBAKAN (ADANA): Adana’daki bir eylem sırasında gözaltına alınırken bir polis memuru tarafından ağzı yırtılıncaya kadar çekilerek etkisiz hale getirilen Cebrail Günebakan da Suruç’taki patlamada hayatını kaybetti. Erzurum nüfusuna kayıtlı olan 23 yaşındaki Günebakan, Adana’da yaşıyor ve ESP çalışmaları içerisinde yer alıyordu.

ALPER SAPAN (ESKİŞEHİR): Eskişehir’den Kobani’ye gitmek için yola çıkan Anadolu Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi Alper Sapan da hayatını kaybedenler arasında. Sapan dışında Eskişehir’den Kobani’ye gitmek için yola çıkan 4 gencin de meydana gelen patlamada yaralandığı iddia edildi.

OKAN PİRİNÇ (ANTAKYA): ESP üyesi olan 18 yaşındaki Okan Pirinç de Suruç’taki patlamada hayatını kaybedenler arasında yer alıyor. Okan Pirinç, Suruç ekibine Antakya’dan katıldı.

HATİCE EZGİ SAADET (İSTANBUL): Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi sanat tarihi öğrencisi olan Hatice Ezgi Sadet, daha önce bir internet sitesine yaptığı açıklamada “Kobani’nin yeniden inşa sürecinde yer almak için çok sayıda başvuru oldu. Şu anda planlamamız 4 araçla sınırlı” demişti.

YUNUS EMRE ŞEN (ANKARA): Ankara’da yaşayan Yunus Emre Şen, Adana İnsan Hakları Derneği’nde geçtiğimiz günlerde Kobani’nin inşası kampanyasıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşmuştu.

UĞUR ÖZKAN (İSTANBUL): Patlamada hayatını kaybeden Uğur Özkan, Suruç’a giden İstanbul ekibinde yer alıyordu. Özkan, Anadolu Üniversitesi AÖF Maliye’de okuyordu.

MÜCAHİT EROL (MUŞ): Muş nüfusuna kayıtlı olan Mücahit Erol da patlamada hayatını kaybetti

İSMET ŞEKER (SİVAS): Kobani’de hayatını kaybeden YPG’li Mustafa Can Şeker’in babası İsmet Şeker de Suruç’a gitmişti. Oğlunun uğruna hayatını yitirdiği toprakları görmek için gitmişti. İstanbul’da yaşayan ve geçtiğimiz aylarda eşi Zahide Şeker’i kaybeden İsmet Şeker, Sivas kütüğüne kayıtlı.

SÜLEYMAN AKSU (YÜSEKOVA): Hakkâri Yüksekovalı İngilizce öğretmeni Süleyman Aksu (28) hayatını kaybedenler arasında.

ÇAĞDAŞ AYDIN (TUNCELİ): Çağdaş Aydın (27) Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi okuyordu. Aydın, ekibe İstanbul Kadıköy’den katıldı.

KASIM DEPREM: Patlamada hayatını kaybeden Kasım Deprem, Suruç’a giderken arkadaşlarıyla sık sık fotoğraf paylaştı. Son olarak “Huzur memleketine gidiyoruz” diye not düşmüştü. (HT GAZETE)
Editör: İsveç Gündemi