Avusturya Başbakan’ı Werner Faymann Macar meslektaşı Viktor Orban ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası bu kararı açıkladı. Faymann, kararın, Macaristan-Avusturya sınırındaki dramatik durumun sona erdirilmesi için Almanya Başbakan’ıAngela Merkel ile yapılan görüşme sonrası alındığını belirtti.

100 OTOBÜS, İLK MÜLTECİLERİ AVUSTURYA’YA GETİRDİ
Karar sonrası yola çıkan yaklaşık Macaristan hükümetinin devreye soktuğu 100 otobüs, ilk grup mülteciyi Macar sınırından Avusturya tarafına getirdi. Şu ana kadar Avusturya sınırına getirilenlerin sayısı iki bini buldu. Sınırda bekleyen Avusturyalılar’ın mültecileri alkışlarla, “Hoş Geldiniz” pankartlarıyla karşıladıkları ve yiyecek-içecek sundukları bildirildi. Ayrıca, mültecileriViyana’ya getirmek üzere sınırda özel trenlerin de bekletildiği gelen haberler arasında.

BİN 200 MÜLTECİ BUDAPEŞTE’DEN YÜRÜYEREK AVUSTURYA SINIRINA ULAŞMAYA ÇALIŞMIŞTI
Macar polisinin verdiği rakamlara göre, Budapeşte’den trenle Avusturya’ya götürülmeyen yaklaşık olarak bin 200 mülteci yürüyerek sınıra ulaşmak üzere yola çıkmıştı. Macaristan’ın Avusturya sınırına olan 170 kilometrelik mesafede, dramatik durumlara yaşanırken, Almanya ve Avusturya mültecileri almayı kabul etti.

YÜRÜYÜŞTE BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Macaristan’ın Bicske kentinde Afgan bir mülteci demiryolu üzerinde ölü bulundu. Macar haber ajansı MTI’nin bildirdiğine göre, sağlık ekiplerinin 50 yaşındaki mülteciyi tekrar yaşama döndürmek için gösterdikleri çabalar sonuç vermedi. Ölen mültecinin, Perşembe günü Bicske tren garında bekletilen 350 kişilik mülteci grubundan olduğu haberde yer aldı. Bu trenin Avusturya’ya gidişi son anda Macar hükümetince engellenmişti. Cuma öğleden sonra trenden kaçmayı başaran Avusturya sınırına doğru yaya yola çıkmışlardı. Polis, mültecileri, Budapeşte’nin 40 kilometre yakınındaki Bicske ketindeki mülteciler yurduna götürmek istemişti. Ölen mültecinin cesedinin trenden yaklaşık 800 metre uzaklıkta bulunduğu polisçe açıklandı. Afgan’ın ölüm nedeninin itiş kalkış sırasında düşme mi veya baygınlık sonrası gelen kalp sorunu mu henüz anlaşılamadı. Yetkililer, ölüm nedeninin araştırılacağını belirtti. 
Editör: İsveç Gündemi