Afrika ülkesi Kamerun'da kırsal bölgelerde artan tecavüz ve genç yaşta hamileliğe karşı meme ütüleme yöntemini uyguluyorlar.

Bırakın tanık olmasını, kulağa bile oldukça vahşi gelen bu uygulama nasıl yapılıyor?

KIZLARIN MEMELERİNİ DÜZLEŞTİRİYORLAR

Kamerun'da anneler, kız çocukları büyüme çağına geldikleri zaman ellerine geçen sert ya da sıcak bir cisimle kızlarının memelerini düzleştiriyor.

Bu cisim kimi zaman sıcak taşlar, kimi zaman da hindistancevizi kabukları, ısıtılmış bıçaklar oluyor.

TECAVÜZE UĞRAMASINLAR DİYE YAPIYORLAR
Kamerun'da beslenme tarzı ve iklim nedeniyle Avrupa ortalamasından daha erken, 9 yaş civarında ergenliğe giren kız çocukları, bu yaşta cinsel istismara uğramaya başlıyor.

İstatistikler, kızların yüzde 26'sının bu uygulamaya maruz kaldığını gösteriyor. Doktorlar bu vahşi yöntemin sağlığa da zararlı olduğu görüşünde.

BEBEKLERİNİ EMZİREMİYORLAR
Göğüs ütüleme işlemine maruz kalan genç kızlar anne olduklarında bebeklerini emziremiyor. Yaraların mikrop kapması ve yanık izleri de vahşi işlemin yan etkileri. Bu gelenek Afrika'nın başka ülkelerinde uygulanan kadın sünnetiyle karşılaştırılarak tartışmalara neden oluyor.
Daha önce, Kamerun'da genç kızlara uygulanan 'göğüs ütüleme'ye karşı ülke genelinde kampanya başlatılmıştı. Sponsorların da desteğiyle, uygulamaya karşı televizyonlar kampanyaya ön ayak oldu.

Kaynak: Sabah
Editör: İsveç Gündemi