İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye'nin taleplerini yerine getirmemesi iki ülkenin NATO üyeliği sürecini tıkarken Avusturyalı iktisatçı Guenter Fehlinger sosyal medya hesabından dikkat çeken bir anket yaptı. Fehlinger'in "Senin için hangisi daha önemli?" başlıklı NATO anketinde, Türkiye, Finlandiya ve İsveç'e karşı yüzde 87,8 oranında oy aldı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girme süreçlerinin konuşulduğu dönemde iki ülkenin Türkiye'nin taleplerini yerine getirmemesi sürecin önünü kesmişti. Son olarak ırkçı Rasmus Paludan'ın Stockholm'deki Türk Büyükelçiği önünde Kur'an-ı Kerim'e yönelik düzenlediği alçak saldırı tepkileri artırmıştı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan İsveç'in bu alçak saldırıya izin vermesinin ardından NATO kapasını kapattı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan "Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya başvuru konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerinde caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız ondan sonra bizden NATO'ya girmesi için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey" açıklamasıyla tepkisini dile getirmişti.

ANKETTE TÜRKİYE ŞOKU

Tartışmalar devam ederken Avusturyalı iktisatçı Guenter Fehlinger, sosyal medya hesabından bir anket yaptı. "Senin için kim daha önemli?" başlığıyla Türkiye'ye karşı NATO üyeliği konusunda İsveç ve Finlandiya'yı koyan Fehlinger, anketi yapacağına adeta pişman oldu. Avusturyalı ismin düzenlediği ankete katılanlar yüzde 87,8 gibi bir oranla Türkiye'yi tercih ettiklerini belirtti. Ankette İsveç ve Finlandiya'yı seçenlerin oranı ise yüzde 12,2 gibi düşük rakamda kaldı.

Editör: İsveç Gündemi