İsveç Krallığı Büyükelçisi Lars Wahlund’un katılım sağladığı toplantı, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel ve İsveç Krallığı Çevre Büyükelçisi Jan Olsson’un eş başkanlığında yürütüldü.

Toplantıda, ticaret, yatırımlar ve sürdürülebilir kalkınmanı geliştirilmesini teminen çevre teknolojileri alanında iki ülke arasında işbirliğinin artırılması arzusuyla yapılan anlaşmanın, Avrupa Birliği müktesebatına uyum sağlanması, sürdürülebilir enerji sistemlerinin geliştirilmesi ve çevrenin daha fazla korunması alanlarında önemli katkılar sağlayacağı hususu karşılıklı olarak ifade edildi.

İsveç Krallığı Hükümeti, İsveç Büyükelçiliği, Ülkemiz adına Dış İşleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yanı sıra bakanlığın farklı birimlerinin temsilcilerinin katılım sağladığı toplantıda her iki ülkenin öncelikli alanları, yatırımları ve işbirliği önerileri değerlendirildi.

Gelecek işbirliği çalışmalarına yönelik başarılı bir zemin oluşturan toplantıda, Ortak Komite’nin çalışma yöntemleri ve işbirliği alanları konusunda önemli kararlar alındı.


İSVEÇ GÜNDEMİ


Editör: İsveç Gündemi